Europarlamentarci su uputili oštru opomenu Međunarodne fudbalske federacije (FIFA) u vezi sa Svjetskim prvenstvom za muškarce 2034. godine koje će biti održano u Saudijskoj Arabiji, navodi se u pismu u koje je POLITICO imao uvid.
Jedan klik te dijeli od najboljeg bonusa dobrodošlice. Registruj se na meridianbet.me i preuzmi 100 eura!„Pišemo da izrazimo našu ozbiljnu zabrinutost zbog odluke da se 2034. Svjetsko prvenstvo dodijeli Saudijskoj Arabiji“, navodi se u pismu koje je potpisalo 30 članova Evropskog parlamenta i koje je upućeno predsjedniku FIFA Đaniju Infantinu.
Saudijska Arabija, koja je kritikovana od strane organizacija za ljudska prava zbog tretmana migranata i LGBTQ+ osoba, lako je stekla pravo da bude domaćin najprestižnijeg fudbalskog događaja na svijetu tokom sastanka FIFA Savjeta prošle nedjelje.
U svojoj oštroj poruci, parlamentarci EU iz svih političkih spektra rekli su da odluka da Saudijska Arabija bude domaćin takmičenja „potkopava principe na kojima je FIFA osnovana“.
„Takođe, stojimo u solidarnosti sa profesionalnim fudbalerima koji su postavili legitimna pitanja u vezi sa partnerstvom FIFA sa [saudijskom naftnom gigantkom] Aramcom“, dodali su europarlamentarci.
„Ove odluke izazivaju duboku zabrinutost u vezi sa usklađenošću vrijednosti FIFA i njenim opredjeljenjem za rodnu ravnopravnost, ljudska prava i održivi razvoj“.
Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru bilo je obilježeno optužbama da je zemlja domaćin eksploatisala migrante koji su gradili infrastrukturu potrebnu za održavanje takmičenja, što je rezultiralo stradanjem stotina ljudi.
U svom pismu, poslanici Evropskog parlamenta napomenuli su da je „nakon prvenstva 2022. FIFA obećala da će u svoj proces selekcije uvrstiti kriterijume ljudskih prava. Međutim, čini se da ta obećanja nijesu sprovedena u praksi, a nedavna odluka dovodi u pitanje pravo posvećenost FIFA ljudskim pravima“, dodaje se u pismu.
Saudijska Arabija je prošla kroz obimni program društvene i infrastrukturne modernizacije pod vođstvom prestolonasljednika Mohameda bin Salmana, de facto vladara u Rijadu.
Njegov ključni projekat Vision 2030 obuhvatio je ogromnu potrošnju na globalne sportske događaje, dok zalivska petro-monarhija pokušava da diversifikuje svoju ekonomiju van fosilnih goriva i unaprijedi svoj status na međunarodnoj sceni.
Parlamentarci EU, na čelu sa danskim socijalistom Nilsom Fuglsangom, nijesu impresionirani i kritički gledaju na ovu odluku, pozivajući FIFA-u da donese „obavezujuće odluke o sljedećim ključnim pitanjima: Obavezivanje da svi navijači, bez obzira na pol, rasu, religiju ili seksualnost, neće biti diskriminisani; obezbjeđivanje da stanovnici neće biti prisilno iseljeni; obezbjeđivanje da migranti neće biti eksploatisani; [i] obezbjeđivanje da postoji održiva klimatska strategija za stalno smanjenje emisije“. Takođe su zahtijevali „jasan vremenski okvir“ za implementaciju tih obaveza.
U govoru u ponedjeljak, novi evropski komesar za sport Glen Mikalef rekao je: „Autonomija međunarodnih sportskih organizacija, uključujući međunarodne fudbalske organizacije, princip je evropskog sportskog modela. Ali želim da naglasim – ovaj princip nije apsolutan. Mora biti izbalansiran sa principima međunarodne vladavine prava, sa univerzalnim vrijednostima i sa ljudskim pravima“.
Preporučeno
FIFA, koja je prošlog mjeseca objavila pozitivan izvještaj o saudijskoj kandidaturi, nije odmah odgovorila na zahtjev lista POLITICO za komentar.