“Usvojen je budžet, što je izazivalo zabrinutost jer su mnoge ozbiljne stvari bile zaustavljene. Funkcionisanje je bilo usporeno ovih mjesec dana, i to ne samo u našem resoru, već generalno u cijelom sistemu koji je potreban svim građanima. Već od ponedjeljka razmišljamo o raspodjeli sredstava. Pripremili smo sve neophodne predfaktore kako bismo što prije izvršili raspodjelu koja će omogućiti savezima da realizuju takmičenja, učešća i pripreme za ovaj period”, kazao je Šćekić gostujući u jutarnjem programu TVCG “Dobro jutro, Crna Goro”.
Budžet prošle godine rekordan, ove neće biti prevelikog uvećanja
“Prošlogodišnji budžet za sport bio je rekordan. Kada govorimo o uvećanju, možda nije drastično, ali je značajno. Svako povećanje budžeta, posebno u odnosu na prošlogodišnji, predstavlja bitan pomak koji će koristiti našem sportu. Siguran sam da su savezi prošle godine bili zadovoljni i vjerujem da će tako biti i ove.”Fudbalski savez Crne Gore prošle godine sredstva podijelio ostalim savezima
“Fudbalski savez Crne Gore je prošle godine prvi put dobio sredstva od ministarstva – 100.000 eura, što je, naravno, mala i nedovoljna cifra za njih. Ipak, pokazali su korektnost i solidarnost prema ministarstvu i ostalim savezima. Da smo im opredijelili iznos koji im realno pripada, ostali bi dobili manje. Zahvaljujem im se na korektnosti i solidarnosti, imajući u vidu da ostvaruju značajna sredstva iz međunarodnih organizacija. Ovo nije poruka da isto očekujemo i ove godine, ali sam siguran da će se ponovo pokazati na isti način”, kazao je Šćekić.
On je istakao i pomoć koja je pružena ŽRK Budućnost, kao i FK Dečić.
“Opredijeljena su sredstva za rukometni i vaterpolo savez, COK, te brojne klubove. Moram pomenuti ŽRK Budućnost – bez ovih sredstava njihovo učešće u Evropi bilo bi upitno. Značajan dio budžeta usmjeren je i na opštinu Tuzi, odnosno Fudbalski klub Dečić, a sredstva će biti iskorišćena za infrastrukturne projekte, konkretno tribine. To pokazuje koliko Vlada i Ministarstvo sporta razmišljaju o funkcionisanju saveza, ali i o stvaranju infrastrukturnih uslova. Vjerujem da ćemo ovim sredstvima zaokružiti priču.”
Istočna tribina i Nacionalni stadion kao prioriteti
Ministar se osvrnuo i na infrastrukturne probleme, prije svega na istočnu tribinu stadiona “Pod Goricom”.
“Problem istočne tribine traje već dvije decenije. Drago mi je što se reprezentativne utakmice mogu igrati i u drugim gradovima Crne Gore, ali glavni grad mora imati adekvatne uslove za takve mečeve. Istočna tribina je akutni problem i mora se brzo rješavati. Fudbalski savez je finansirao izradu idejnog rješenja, ali Glavni grad u prethodnom periodu nije imao konkretne korake u tom pravcu – iznosili su samo sugestije. Ako postoje problemi s projektom, hajde da ih doradimo i realizujemo što prije. Nedavno smo imali priliku da čujemo gradonačelnika Mujovića o namjeri da Glavni grad sarađuje s našim ministarstvom, a već sljedeće sedmice imamo zvaničnu posjetu na kojoj ćemo precizirati ključne korake. Osim sportskog značaja, istočna tribina će imati i širi društveni benefit – u njenom okviru biće izgrađena garaža, ne samo za sportske događaje, već i za svakodnevne potrebe. Znamo da Podgorica ima ozbiljan problem s parkingom”, kazao je Šćekić.
Ministar je istakao da su Podgorici i Crnoj Gori neophodni nacionalni i atletski stadion.
“Ono što je neophodno Crnoj Gori, a posebno Glavnom gradu, jeste Nacionalni stadion. Ne možemo se odreći te ideje, iako znamo koliko to košta. Mnoge zemlje koje su bile u nepovoljnijoj situaciji od nas ipak su uspjele da izgrade nacionalne stadione. Zašto to ne bismo uradili i mi? Ako želimo da pričamo o ozbiljnom sportu, onda ne možemo dozvoliti da glavni grad jedne države nema nacionalni stadion. Pored toga, neophodan nam je i atletski stadion – nešto što Podgorica nema, što je poražavajuće. Svi rezultati u atletici postignuti su u drugim gradovima, koristeći infrastrukturu u Baru i Beranama. Međutim, sada imamo završeno idejno rješenje za atletski stadion i vjerujem da ćemo brzo krenuti u realizaciju. Očekujem da ćemo do kraja godine, uz dobru komunikaciju i prepoznatu volju gradonačelnika Mujovića, krenuti punom parom u izgradnju sportske infrastrukture i realizaciju kapitalnih projekata.”
Rekonstrukcija dvorane “Pod Jasikovcem” za paraolimpijce
Na kraju, ministar se osvrnuo i na rekonstrukciju dvorane “Pod Jasikovcem” koja bi mogla postati potpuno funkcionalan objekat za paraolimpijce.
Preporučeno
“Dvorana je potrebna i Beranama i Crnoj Gori, posebno jer će služiti pripremama i takmičenjima naših paraolimpijaca. Rijetko gdje u regionu postoje isključivo objekti za paraolimpijski sport. Kao država moramo prepoznati značaj ovih ulaganja – osvojili smo medalju na posljednjoj Paraolimpijadi i moramo u tom pravcu pokrenuti sve kapacitete. Jedan od ključnih koraka je rekonstrukcija urušene dvorane ‘Pod Jasikovcem’. Trenutno je u toku tender i očekujem da će radovi brzo početi”, zaključio je Šćekić.