Obavještajne službe i policija Srbije koriste do sada nepoznati špijunski softver i moderne forenzičke alate za ilegalno praćenje komunikacija novinara, boraca za zaštitu životne sredine i aktivista za građanska prava, navodi Amnesty International u najnovijem izvještaju objavljenom danas pod nazivom „Digitalni zatvor: Nadzor i represija civilnog društva u Srbiji“.
Ova ugledna međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava u Izvještaju dokumentuje kako se mobilni forenzički proizvodi izraelske kompanije Cellebrite koriste za izvlačenje podataka sa mobilnih uređaja novinara i aktivista. Izvještaj otkriva da srpska policija i Bezbednosno-informaciona agencija (BIA) koristile prilagođeni špijunski sistem NoviSpy za Android uređaje kako bi tajno zarazile uređaje tokom zadržavanja ili razgovora u policiji.NoviSpy omogućava prikupljanje osjetljivih ličnih podataka sa ciljanog telefona, kao i daljinsko aktiviranje mikrofona ili kamere telefona, dok se forenzički alati kompanije Cellebrite koriste kako za otključavanje telefona prije instaliranja špijunskog softvera, tako i za ekstrakciju podataka sa uređaja.
„Naša istraga pokazuje da su srpske vlasti koristile tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao alate za širu kontrolu i represiju usmjerenu protiv civilnog društva,“ izjavila je Dinushika Dissanayake, zamjenica regionalnog direktora Amnesty Internationala za Evropu.
„U izvještaju se takođe ističe kako mobilni forenzički proizvodi kompanije Cellebrite – koje policijske i obavještajne službe širom sveta obimno koriste – mogu predstavljati ogroman rizik za sve one koji se zalažu za ljudska prava, zaštitu životne sredine i slobodu govora, naročito kada se koriste bez stroge zakonske kontrole i nadzora.”
Amnesty International navodi primjer srpskog istraživačkog novinara Slaviše Milanova koga je policija je u februaru ove godine nakratko privela s obrazloženjem da ga vode na alkotestiranje. Njegov Android mobitel bio je isključen kada ga je predao i nijesu mu tražili šifru za otključavanje.
Slaviša je nakon puštanja primijetio da mu je mobitel, koji je prethodno ostavio na recepciji policijske stanice, neovlašćeno mijenjan. Analiza Amnestyja pokazala je da je mobitel otključan i da je instaliran NoviSpy. Pronađeni su i forenzički dokazi koji pokazuju da su alati Cellebrite korišteni za otključavanje mobitela aktivista za zaštitu životne sredine Nikole Ristića, koji je nakon toga takođe zaražen NoviSpyjem.
„Amnesty s velikom sigurnošću pripisuje špijunski softver NoviSpy Bezbednosno-informativnoj agenciji Srbije (BIA)“, rekao je Donncha Ó Cearbhaill, šef Amnestyjeve laboratorije za bezbjednost.
Preporučeno
Cellebrite nije dao nikakav odgovor ili komentar na Izvještaj koji im je poslan na komentar prije objavljivanja, saopštio je Amnesty International. Vlasti Srbije takođe nijesu odgovorile na zahtjeve za komentar. Tokom istraživanja, izraelska kompanija je poslala Amnesty Internationalu kratak odgovor u kojem navodi da ne pruža tehnologiju za kibernetičkog nadziranja i da ne razvija špijunski softver.