Taj potez pokazuje da predsjednik Emanuel Makron i njegova vlada nemaju za tu mjeru većinu u Narodnoj skupštini.
Borne je zviždcima dočekana u Nacionalnoj skupštini gdje je stigla kako bi najavila posebni postupak. Sjednica je na dvije minute prekinuta kada su lijevi zastupnici zapjevali himnu i tako spriječili premijerku da govori.Kada je zasjedanje nastavljeno, Borne je izašla za govornicu, ali ju je ometala galama opozicionih poslanika koji su izvikivali “ostavka”.
“Ne možemo se igrati s budućim penzionerima, reforma je nužna, rekla je Borne braneći posebnu proceduru.
Čelnica krajnje desnice Mari Le Pen izjavila je da bi premijerka trebala odstupiti.
“Posezanje za članom 49. je znak slabosti, istaknula je i okrenuvši se prema Borne poručila “Morate otići”.
Potez vlade vjerovatno će dodatno razbjesniti sindikate, protestante i lijevu opoziciju koji kažu da je reforma nepoštena i nepotrebna.
“Ova vlada nije dostojna Pete Republike i francuske demokratije. Parlament se šikanira, ponižava do kraja, rekao je Fabien Rusel, čelnik Komunističke partije.
Šef socijalista Olivier Faure izjavio je da bi takav potez mogao “raspiriti nekontrolirani bijes” nakon višenedjeljnih štrajkova i protesta.
Opozicione stranke će vjerovatno tražiti glasanje o povjerenju vladi, mada malo je vjerovatno da će to proći obzirom da većina konzervativnih zastupnika podržava vladu.
Makron i vlada kažu da je kasniji odlazak u penziu nužan da bi se do kraja desetljeća penzioni sistem izveo iz “crvenog”.
Preporučeno
Makronov neuspjeh da osigura većinu za usvajanje penzione reforme ne samo da je ozbiljan udarac njegovim reformskim naporima, nego bi mogao poništiti velik dio političkog kapitala za nastavak drugog predsjedničkog mandata koji ističe 2027.