Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i visoki dužnosnik SNSD-a, Staša Košarac, našao se na novom popisu Dodikovih saradnika kojima je Ured za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva financija (OFAC) nametnuo sankcije.
Međutim, vijest dana u regionu plasirana je od strane režimskih medija u Srbiji, a govori o mogućem povlačenju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i ostavci, koja bi se, navodno, dogodila u naredna tri mjeseca, kada bi, prema istom izvoru, bili raspisani i novi izbori u toj zemlji.Hrvatski analitičar Davor Đenero kometarisao je takve najave, rekavši da se model vladanje Aleksandra Vučića može opisati kao model bicikliste.
“Model kojim Aleksandar Vučić vlada neki bi opisali kao model bicikliste – onog trena kad prestane gaziti, tog trenutka pada. Dakle, Vučiću mora biti jasno da krezovsko bogatstvo koje je nakupio vladajući 12 godina Srbijom, sklonjeno na druga imena i vjerovatno skriveno u drugim koruptivnim državama, s kojima njegov režim rado sarađuje, ne znači ništa. Dovoljno mu je sjetiti se slučaja Ive Sanadera, koji je iznenada polovinom 2009. podnio ostavku i formalno se povukao i s premijerskog mjesta, i s mjesta šefa vladajuće stranke, vjerujući da će preko svoje nasljednice i dalje moći kontrolisati i izvršnu vlast i političku arenu”, kazao je Đenero.
Pokazalo se, pojašnjava on, da to jednostavno nije moguće, izvršna vlast i politika tjeraju onog ko je formalno na ključnoj poziciji da stvarno počne donositi samostalne odluke, a to počnu raditi i oni za koje ste bili uvjereni da to nikad neće učiniti.
“Šest mjeseci nakon odlaska, na teatralno odabrani datum, Sanader, koji je uvijek bio čovjek teatra (nije slučajno karijeru započeo kao intendant splitskog pozorišta), na desetu godišnjicu HDZ-ovog velikog poraza 3. januara 2000, pokušao je udar na svoju nasljednicu i time zapečatio svoju sudbinu, kaže Đenero” ,
On dodaje da je još iste večeri premijerka Kosor slučajno u svoj kabinet pozvala ministra unutrašnjih poslova i glavnog državnog tužioca. Ostalo je istorija, a nju Sanader i danas provodi kao voditelj zatvorske biblioteke.
“Kad je Informer, list na čijem je „kolegiju” pred koji dan učestvovao Vučić, jučer objavio kako je ovom dosta, kako se odlučio raspustiti vladu, provocirati parlamentarne izbore i povući se s mjesta predsjednika republike, pa ni ne učestvovati u parlamentarnim izborima, bilo je jasno da to nije klasična „fake news”, nego dio Vučićeve političke strategije, u kojoj, naravno, nema niti primisli na ostavku. Kolega s velikim iskustvom i razvijenim političkim instinktima odmah je rekao – sad će krenuti mitinzi podrške. I naravno, ova vijest je služila samo onome što se potkraj komunističkog poretka u Jugoslaviji nazivalo „diferencijacijom”, navodi Đenero za Slobodnu Bosnu.
Đenero smatra da je nužno šti prije raspisati parlamentarne izbore.
“Vučiću je nužno, u uslovima kad je studentski pokret u Srbiji stvorio novu socijalnu dinamiku, ali i kad se počeo ocrtavati neki novi profil opozicije (valja promatrati što će se u narednim mjesecima događati s Goranom Ješićem, junakom novosadskih protesta, koji se odlučio vratiti u politiku i ima potencijal da postane ozbiljan opozicijski lider), napraviti preokret, odgovornost adresirati na Vučevićevu vladu (koja nije vlada u pravom smislu riječi, nego je tek ono što u SAD nazivaju „kuhinjski kabinet”, jer je stvarna vlast u rukama predsjednika) i vjerovatno raspisati parlamentarne izbore.I to što prije, dok se ta drukčija opozicija, koja nastaje, još nije konsolidirala. Čitajući jučer Informer, vidjeli smo ko je razumio nakanu gospodara Vučića i ko se požurio izraziti solidarnost s njim”, saopštio je hrvatski analitičar Đenero .
Nisu važni „poljoprivrednici iz Banata” koji navodno podržavaju autoritarnog vladara, ali je važno da se s izjavom podrške požurio jedan od ključnih ljudi ruskog lobija, od SAD sankcionirani ministar Nenad Popović, ministrice privrede i pravosuđa i još neki agilni parlamentarni zastupnici Vučićeve sljedbe.
Naravno, zanimljivo je i to ko je selektiran da gospodaru daje javnu podršku, kazao je Đenero za „Slobodnu Bosnu“.
Preporučeno