Zato se dosjetio da će RS zatražiti “statusni prijem” u bezbjednosni savez između Srbije i Mađarske.
“Statusni prijem znači da možemo biti posmatrači, članice ili samo saradnici u okviru policijskih ili nekih drugih obavještajnih pitanja”, rekao je Dodik na tematskoj sjednici Vlade Republike Srpske, insistirajući da RS za to “ima pravo”.U njegovoj viziji, RS bi trebala da uspostavi “specijalne veze” i s Mađarskom, slično postojećem sporazumu sa Srbijom. Međutim, ostaje nejasno na temelju kojeg pravnog okvira bi se jedan entitet u okviru BiH mogao uključiti u međunarodne bezbjednosne aranžmane, mimo institucija države Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.ba
Dodik je u svom izlaganju ponovo govorio o “rušenju Dejtonskog mirovnog sporazuma”, najavljujući da će Srpska tražiti zaštitu od Srbije i Hrvatske kao potpisnica Dejtona, ali i od Rusije, SAD-a i Francuske kao garanata. Pritom nije precizirao na koje konkretne prijetnje misli, niti kako entitet planira da te zahtjeve formalno artikuliše.
Preporučeno
Kada je riječ o međunarodnim snagama u BiH, Dodik je, uprkos ranijim napadima na prisustvo međunarodne zajednice, rekao da RS “podržava mandat Eufora”. Ipak, odmah je dodao da će “misija biti odbačena ako dođe do prekoračenja ovlaštenja”, što je fraza koju često koristi bez jasnog objašnjenja.