“Tone pomoći, što predstavlja zalihe za tri mjeseca za stanovništvo od 2,2 miliona, čekaju na granici. Nakon što se blokada ukine, situacija s hranom mogla bi se vrlo brzo poboljšati. Kao okupaciona sila, Izrael je prema međunarodnom pravu obavezan da obezbijedi da humanitarna pomoć stigne do stanovništva u potrebi”, navodi se u zajedničkoj izjavi visoke predstavnice za spoljnu politiku Kaju Kalas, povjerenice za Sredozemlje Dubravke Šuice i povjerenice za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama Hadje Lahbib.
U izjavi se kaže da je humanitarna pomoć blokirana više od dva mjeseca, što je dosad najdulje razdoblje blokade. Agencije UN-a kažu da su zalihe hrane iscrpljene i da većina domaćinstava nema vode.“Pljačke skladišta ponovo su počele. Humanitarci i dalje upozoravaju da se glad širi i produbljuje u enklavi”, dodaju tri povjerenice Komisije.
Pozivaju i na prekid vatre, hitno i bezuslovno oslobađanje svih talaca, što bi vodilo trajnom prekidu neprijateljstava.
“Naša poruka je jasna: humanitarna pomoć nikada ne smije biti politizovana ili militarizovana. Korišćenje pomoći kao ratnog sredstva zabranjeno je prema međunarodnom humanitarnom pravu. Pomoć mora doći do civila”, navode članice Komisije, izražavajući zabrinutost zbog novog sistema dostave pomoći koji je Izrael odobrio 4. maja.
U izjavi se navodi da novi sistem potkopava humanitarna načela prepuštanjem distribucije pomoći nehumanitarnim akterima i privatnim zaštitarskim kompanijama – potez koji su kritikovali UN i humanitarne grupe.
Preporučeno