Finska i Švedska poručile da zajedno ulaze u NATO

Finska i Švedska poručile da zajedno ulaze u NATO

Standard

29/10/2022

07:08

Finska i Švedska zajedno će se pridružiti NATO-u, izjavili su juče njihovi premijeri, čime su pokazali ujedinjen front Turskoj koja se usprotivila njihovim kandidaturama.

Nordijski susjedi podnijeli su zahtjev za članstvo u NATO-u u maju kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, ali su naišli na prigovore Turske koja ih je optužila za pružanje utočišta terorističkim grupama.

Finska premijerka: Važno je da se mi i Švedska pridružimo NATO-u ruku pod ruku

Finska premijerka Sana Marin kazala je da joj je turski predsjednik rekao da ima više pitanja za Švedsku nego Finsku. Međutim, naglasila je da neće ostaviti za sobom Švedsku u tom procesu.

”Naravno, vrlo nam je važno da se Finska i Švedska pridruže NATO-u ruku pod ruku”, rekla je Marin novinarima na zajedničkoj konferenciji za medije sa svojim švedskim kolegom u Helsinkiju.

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan rekao je početkom oktobra da se njegova zemlja još uvijek protivi kandidaturi Švedske.

Švedski premijer uskoro ide na sastanak u Ankaru?

”Svaki korak do sada preduzimali smo ruku pod ruku i niko od nas nema drugih ambicija”, rekao je novi švedski premijer Ulf Kristerson.

Najavio je da će se uskoro sastati s Erdoganom.

”Potpuno je legitimno da Turska dobije potvrdu da Švedska preduzima ono na što se obavezala u okviru sporazuma”, dodao je on.

Švedski dnevni list Aftonbladet citirao je izvore koji govore da je Turska pozvala Kristersona na bilateralni sastanak u Ankari, koji će vjerovatno biti održan 8. novembra. Kristersonov portparol nije odmah odgovorio na zahtjeve za komentarom.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X