Oko 200 manjih zemljotresa zabilježeno je u moru i okolnim ostrvima za samo 48 sati, od kojih se najjači, magnitude 4,6, dogodio u vodama između Santorinija i Amorgosa u nedjelju popodne.
Zbog potresa je grčka civilna zaštita kasno u subotu naložila da se škole zatvore do ponedjeljka, dok su podignuti šatori za smještaj spasilačkih timova poslatih na ostrvo.Vlasti i stručnjaci rekli su da su potresi izazvani tektonskom, a ne vulkanskom aktivnošću, što je umanjilo strah od destruktivne erupcije.
Budući da se u okolnim morima nalazi nekoliko značajnih linija rasjeda u Zemljinoj kori, ne može se isključiti mogućnost da dođe do jačeg zemljotresa, rekao je Kostas Papazačos, profesor geofizike na Aristotel univerzitetu u Solunu.
“Zbog toga postoje neke mjere predostrožnosti, upravo da bi se ograničio uticaj jačeg zemljotresa”, rekao je Papazačos za ERTNews u nedjelju ujutro.
“Kada pored sebe imate sekvencu koja je tako živa, tako intenzivna, morate biti malo oprezni, upravo zato što uvijek postoji rizik da se to dogodi”, dodao je on.
Grčke vlasti pozvale su građane da izbjegavaju velika okupljanja u zatvorenim prostorima i da izbjegavaju određene luke na Santoriniju i zapuštene zgrada, kao i da isprazne bodu iz svojih bazena.
Građani su pozvani da u slučaju jakog zemljotresa odu na što višu nadmorsku visinu.
Iste mjere su na snazi i za susjedna mala ostrva poput Amorgosa.
Grčka vatrogasna služba u regionu južnog Egejskog mora je u opštoj pripravnosti, dok je tim spasilačke službe sa psom tragačem, helikopterom, dronovima već došao na Santorini.
Hitan sastanak zakazan je za nedjelju popodne kojim je predsjedavao premijer Kirijakos Micotakis.
Preporučeno
Santorini je jedno od najpopularnijih grčkih ostrva među turistima. Ima 15.500 stanovnika, ali je 2023. došlo 3,4 miliona posjetilaca, što je izazvalo zabrinutost zbog pretjeranog turizma.