Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske izdao je za danas za zagrebačku i karlovačku regiju crveno upozorenje. Za ostatak zemlje izdato je narandžasto upozorenje.
Iz Uprave civilne zaštite upozorili su da intenzivne obilne padavine mogu dovesti do pojave urbanih i bujičnih poplava.„Posebno apelujemo na građane koji žive u područjima sklonim bujicama da pravovremeno preduzmu mjere zaštite svoje imovine. Budite odgovorni i prilagodite svoje aktivnosti vremenskim uslovima – bezbjednost je na prvom mjestu“, navodi se.
Ko je prvi na udaru
„Prvi na udaru su zapadniji predjeli, sjeverni Jadran, gorski krajevi i naročito centralna Hrvatska. Uz dnevno zagrijavanje očekujemo razvoj jačih grmljavinskih nevremena – mogući su grad i jaki olujni vjetrovi.
Takođe, i obilne padavine jer će se taj sistem vrlo sporo premještati ka istoku. Kako dan bude odmicao, vjerovatnoća za nevrijeme raste ka istoku, ali i prema jugu“, poručila je načelnica Odjeljenja za vremensku prognozu DHMZ-a, Tomislava Hojsak za HRT.
Grmljavinsko nevrijeme može biti vrlo ozbiljno, uz obilnu kišu i pojavu bujičnih i urbanih poplava. Ne preporučuje se boravak na otvorenom, posebno ne u prirodi.
Treba zaštititi imovinu – automobile staviti pod krov. Kućne ljubimce i domaće životinje takođe treba skloniti, a ne preporučuju se ni izleti tokom vikenda, ni danas, ni sjutra, poručuje Hojsak.
Dramatično upozorenje Estofex-a: Stiže superćelijska oluja
Estofex, evropski sistem za upozorenje na oluje, izdao je upozorenje prvog i drugog stepena za Hrvatsku.
„Hrvatsku i širu regiju zahvatiće nagla i izražena promjena vremena koja donosi opasnost od snažnog nevremena. Prema prognostičkim modelima, atmosfera je puna vlage i energije, što stvara idealne uslove za razvoj oluja koje bi mogle donijeti obilnu kišu, veliki grad i olujne udare vjetra.
Za ovu nestabilnost odgovorna su dva ključna faktora: duboki ciklon i s njim povezan hladni front. Ciklon će se tokom dana premještati s Tirenskog mora prema Jadranu, donoseći nestabilnosti nad Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i susjedne zemlje. Pomicanje ciklona prema istoku pratiće i prodor hladnijeg vazduha tokom večernjih i noćnih sati.
U toplom vazduhu ispred fronta, atmosfera će biti izrazito nestabilna. Kombinacija velike količine energije i jakog vjetra, odnosno razlike u brzini i smjeru vjetra na različitim visinama, stvoriće uslove za razvoj superćelijskih oluja. Ove snažne i organizovane oluje, koje se mogu formirati iznad Italije i potom premještati preko Jadrana prema hrvatskoj obali, nose veliku opasnost od krupnog grada i razornih udara vjetra. Prvi takvi sistemi mogli bi se razviti već u ranim popodnevnim satima.
Preporučeno
Jačanje i širenje olujnih sistema očekuje se s približavanjem ciklona i premještanjem fronta prema istoku. Dok su prve oluje moguće već sredinom dana, glavnina nevremena, posebno na području od Hrvatske do južne Slovačke, očekuje se u večernjim satima, nakon prolaska hladnog fronta. Čak i tada, atmosfera će zadržati dovoljno energije za stvaranje jakog nevremena s gradom i olujnim vjetrom. Situacija je složena i razvoj oluja potrebno je pratiti tokom cijelog dana kako bi se precizirali nivoi opasnosti za pojedina područja“, piše Estofex.