Sančez, koji je bio jedan od najotvorenijih i najvećih europskih kritičara načina na koji je Izrael vodio svoj rat u Gazi, opisao je “navodna objašnjenja” izraelskog premijera kao “potpuno neprihvatljiva i nedovoljna”. Dodao je da Španija čeka potpun i detaljan izvještaj o ubistvima prije nego što odluči “koju će akciju poduzeti u vezi sa vladom premijera Netanjahua”.
Britanski list ističe kako Sanchezove najnovine primjedbe – zajedno s njegovom najavom od ponedjeljka da Španija namjerava priznati palestinsku državu do jula – dodatni su primjer kako su se neke od inače tihih članica EU našle primorane da progovore usred zabrinutosti da blok ne ispunjava svoje moralne, političke i humanitarne dužnosti.Osuđujući Hamasove “šokantne terorističke radnje” i priznajući pravo Izraela da se brani, Ssnchez je razbjesnio Netanyahuovu vladu nazivajući broj mrtvih Palestinaca “zaista nepodnošljivim” i naglašavajući da odgovor Izraela ne može uključivati “smrt nedužnih civila, uključujući hiljade djece”.
Diplomatski jezik iz Irske, koja se naširoko percipira kao najveći propalestinski zagovornik u EU, bio je sličan, primječuje britanski list. Odlazeći premijer, Leo Varadkar, rekao je za izraelski napad da je “sličan osveti”, dok je ministar vanjskih poslova Micheál Martin rekao da je bio “nesrazmjeran”.
Neke europske diplomate smatraju da historija neće blagonaklono gledati na sklonost EU da mirno posmatra Izrael i Gazu dok su s druge strane bili hitri da osude ruske radnjeu Ukrajini. Jedan visoki diplomatski izvor rekao je za Guardian da su nepokolebljive pozicije Španije i Irske prema Palestini počele da donose rezultate, dodajući da svaki put kada su Madrid i Dablin progovorili bili su manje usamljeni u svom stavu, a drugi su se ohrabrili da im se pridruže.
List ističe da su i Sanchez i španski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares nepokolebljivi u želji da rješenje o dvije države ostane jedini odgovor na krizu na Bliskom istoku – otuda hitnost španske vlade da prizna palestinsku državu.
Albares je također istakao da je priznanje palestinske države dugo bilo ključno vanjskopolitičko opredjeljenje za Sanchezovu Špansku socijalističku radničku partiju (PSOE). Šef europske diplomatije, Josep Borrell, i sam bivši španski ministar vanjskih poslova, također je jasno izrazio svoj stav kada je u pitanju ofanziva Izraela u Gazi.
“Koja se druga rješenja predlažu?” Borrell je rekao u januaru. “Da natjeramo sve Palestince da odu? Da ih ubijemo? Već dvadeset pet hiljada je ubijeno u Gazi, 70 posto njih su žene i djeca. Način na koji pokušavaju da unište Hamas nije ispravan, jer siju mržnju među generacijama koje dolaze.”
Dablin je nastojao ostvariti zajednički cilj s istomišljenicima i kalibrirao je svoje izjave da potaknu, ali ne i potkopaju, glavni tok vanjske politike EU
Prošle sedmice Irska je najavila da će intervenisati u međunarodnom sudskom postupku Južne Afrike protiv Izraela pokušavajući proširiti definiciju genocida na blokiranju pomoć.
“Očigledno je da je svo stanovništvo pogođeno ne samo bombardovanjem, već i gladovanjem”, rekao je Martin za Guardian. „Doživjeli smo glad, znamo kako je to u našoj psihi“, rekao je, navodeći katastrofu iz 1840-ih poznatu kao Velika glad.
Irske diplomate i analitičari kažu da je kolonijalna historija Irske predisponirala ovu državu da podrži autsajdera. Bila je to prva država EU-a koja je podržala palestinsku državnost 1980. Ali i pored svega, Irska nastoji ostati dijelom konsenzusa EU, rekao je Niall Holohan, koji je bio predstavnik Irske pri Palestinskoj vlasti od 2002. do 2006.
Izrael je optužio Dablin da je pružio pomoć Hamasu, čiji je napad 7. oktobra na južni Izrael izazvao rat, ali domaća vlada suočila se s optužbama da je previše meka prema Izraelu. Opozicione stranke su se zalagale za protjerivanje izraelskog ambasadora i predložile zakon kojim bi se irskoj državi zabranilo ulaganje u kompanije koje posluju u ilegalnim izraelskim naseljima, potezi kojima se vlada oduprla.
Sanchezovi nekadašnji saveznici u krajnje lijevoj stranci Podemos također su bili iskreni u svojoj osudi, optužujući Izrael da planira “genocid” nad palestinskim narodom i pozivajući da Netanyahu bude izveden pred međunarodni krivični sud kako bi se suočio s optužbama za ratne zločine.
Kako ogorčenje Europe i međunarodne zajednice raste, neke diplomate krive ranu bezuslovnu podršku Izraelu koju je dala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen za nastavak podjele u bloku. Oni tvrde da ne bi bilo u suprotnosti jedno s drugim da je jasno spomenula obavezu Izraela da poštuje ljudska prava u svojoj početnoj podršci pravu zemlje da se brani.
Preporučeno
Šest mjeseci kasnije, čekanje na promjenu statusa quo jednostavno više nije opcija za mnoge. “Ako budemo čekali da 27 država članica [priznaju Palestinu], čekat ćemo zauvijek”, rekao je jedan visoki diplomata za Guardian.