“Pozivamo vlasti na Kosovu da se angažuju u odgovornoj regionalnoj saradnji i da intenziviraju svoje napore na jačanju vladavine prava i javne uprave i zaštiti slobode izražavanja. Napredak u normalizaciji odnosa sa Srbijom jedini je način da Kosovo postigne napredak na svom evropskom putu”, navode Kalas i Kos.
Istakle su da se od Kosova očekuje da sprovede svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu normalizacije, kao i svih prethodnih sporazuma iz dijaloga bez daljih odlaganja ili preduslova.“Ne postoji alternativa dijalogu koji vodi Evropska unija”, saopšteno je.
Na Kosovu su 9. februara održani redovni parlamentarni izbori.
Partija Samoopredeljenje premijera Aljbina Kurtija je dobila najviše glasova, doduše manje od prethodnih izbora.
U poređenju sa izborima prije četiri godine, podrška njegovoj stranci pala je za oko deset odsto.
Samoopredeljenje je osvojilo oko 41,14 odsto glasova, ne uspjevši da ponovi uspjeh izbora iz 2021. godine, kada je dobila više od 50 odsto glasova.
Sa 21,99 odsto glasova, na drugom mjestu je Demokratska partija Kosova Memlija Krasnićija, dok je na trećem mjestu Demokratski savez Kosova, partija Ljumira Abdidžikua sa 17,68 odsto glasova.
Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja osvojila je 7,65 odsto glasova.
Srpska lista, vodeća partija Srba na Kosovu na čijem je čelu Zlatan Elek, osvojila je 4,05 odsto glasova, što znači većinu glasova srpske zajednice u konkurenciji sa još pet političkih subjekata koji su se nadmetali za glasove ove zajednice.
Konačni rezultati izbora će odrediti novi sastav Skupštine sa 120 mjesta, dok će poslanici kasnije izabrati novu Vladu.
Preporučeno
Međutim, preliminarni rezultati stvaraju nejasnu i neizvjesnu situaciju u vezi sa brojem mjesta u Skupštini Kosova za svaki politički subjekt, kao i ko će pristupiti formiranju nove Vlade.