Kos o situaciji u Srbiji: Svi da se uzdrže od produbljivanja tenzija, zabrinuti zbog krivične prijave protiv Đokića

Kos o situaciji u Srbiji: Svi da se uzdrže od produbljivanja tenzija, zabrinuti zbog krivične prijave protiv Đokića

Standard

19/04/2025

17:29

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos saopštila je u danas da pažljivo prati situaciju u Srbiji, uključujući blokadu Radio-televizije Srbije (RTS), te pozvala sve da se uzdrže od produbljivanja tenzija, uz zabrinutost što je protiv rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića podnijeta krivična prijava.

“Evropska unija prati blokadu RTS. Javni mediji imaju odgovornost da rade u najboljem interesu javnosti i osiguraju prostor za sve legitimne pozicije, imaju pravo, kao i svi novinari, da obavljaju svoju dužnost bez ikakvih pritisaka”, napisala je Kos na društvenoj mreži X.

Kos je izrazila nadu da se aktuelna situacija može riješiti konstruktivnim dijalogom i demokratskim duhom.

Ukazala je i na to da bi Srbija, kako bi izašla iz političkog ćorsokaka i podjela u društvu, trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije i unaprijedi reforme vladavine prava, uključujući jačanje pluralizma medija i izbor Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM) kroz transparentan i sveobuhvatan proces.

“Te reforme su ključne za napredak Srbije na evropskom putu. EU nudi podršku, a ja planiram da posjetim Srbiju kasnije ovog mjeseca da razgovaramo o tome”, zaključila je Kos.

Beogradski i novosadski studenti su u koordinisanoj akciji od 14. aprila uveče počeli s blokadom zgrade RTS-a i Radio-televizije Vojvodine (RTV) tvrdeći da javni medijski servisi ne izvještavaju objektivno o njihovim protestima.

Naveli su da će blokada trajati “dok se ne raspiše novi konkurs za članove Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM)”.

Studenti u blokadi već mjesecima protestuju zahtijevajući odgovornost za pad betonske nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, koja je usmrtila 16 osoba.

Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su uslijedili nakon tragedije i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih demonstranata.

Njihov zahtjeve podržale su organizacije prosvjetnih radnika, advokata, profesora univerziteta, poljoprivrednika, kao i dio ostalih građana.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić saslušan je 18. aprila u okviru predistražnog postupka zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja.

On je jedan od rektora koji je podržao zahtjeve studenata koji blokadama fakulteta i protestima širom Srbije traže odgovornost za nesreću u Novom Sadu.

Beogradski i novosadski studenti su se i 10. marta uveče nenajavljeno okupili ispred medijskih javnih servisa i blokirali sve ulaze, tražeći objektivno izvještavanje o protestima.

RTS je ranije javio da je zbog otežanih okolnosti rada izazvanih blokadom primoran da prilagodi programsku šemu, podnijeta je krivična prijava Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica i zatraženo je reagovanje međunarodnih institucija.

Izvor: RSE
Izvor (naslovna fotografija): EPA

Ostavite komentar

Komentari (0)

X