Ona je na sjednici Narodne skupštine tvrdila da “na Kubi ne postoji nešto poput prosjaka”, dodajući da ljudi koji pretražuju kontejnere to čine iz vlastite volje, kako bi zaradili “laki novac”.
Takođe je sugerisala da su ti građani “nezakoniti sudionici u usluzi recikliranja”.Njene izjave izazvale su lavinu kritika među građanima, aktivistima i intelektualcima, koji su ih okarakterisali kao uvredu za kubanski narod.
Ubrzo nakon toga je kubanski predsjednik Miguel Diaz-Canel reagovao.
Ne spominjući je imenom, ali se osvrćući na sastanak odbora Narodne skupštine na kojem je Feito sudjelovala, Diaz-Canel je na svom X profilu napisao: “Nedostatak senzibiliteta u pristupu ranjivosti je krajnje upitan. Revolucija ne smije nikoga ostaviti iza sebe; to je naše geslo, naša borbena odgovornost”.
Kuba za svoje ekonomske teškoće krivi trgovinski embargo Sjedinjenih Država iz doba hladnog rata, koji otežava financijske transakcije i nabavu osnovnih potrepština poput goriva i rezervnih dijelova.
SAD je uveo embargo 1960. godine nakon Kubanske revolucije koju je predvodio Fidel Castro.
Preporučeno
Američki predsjednik Donald Tramp nedavno je dodatno pooštrio sankcije prema kubanskoj vladi kojom upravlja Komunistička partija, obećavši povratak “čvrste” politike prema toj karipskoj zemlji.