„Neophodna nam je čvrsta većina da bismo osigurali red unutar i van naših granica, a u ovom trenutku ne bi bilo ništa gore nego da svjetskom neredu dodamo i francuski. Moramo odbraniti naše institucije od onih koji ih osporavaju i žele da ih oslabe“, kazao je Makron prije odlaska u Rumuniju, gdje će posjetiti francuski kontigent koji je kao dio NATO snaga stacioniran u toj zemlji, prenio je Politiko.
To je bilo prvo obraćanje Makrona poslije prvog kruga parlamentarnih izbora i velikog uspjeha ljevičarske koalicije koju predvodi Melanšon, koja prijeti da koalicija francuskog predsjednika ostane bez apsolutne većine u parlamentu.
Prethodnih dana najvažniji ministri u Vladi Francuske trudili su se da biračima objasne Melanšonov radikalizam i njegov zavjet da “neće poštovati pravila Evropske unije”, a posebno su isticali njegove nedovoljno jasne stavove o Rusiji.
“Moramo nastaviti sa istorijskim izborom koji smo napravili kada je riječ o odbrani Evrope. Neophodna nam je čvrsta većina da bismo ostvarili svoje velike ambicije u svjetlu ekonomskih, klimatskih i socijalnih vanrednih stanja. Neophodna nam je čvrsta većina da bismo mogli da garantujemo našu nezavisnost”, kazao je Makron.
Predsjednik Francuske posebno se osvrnuo na većinu od 52 odsto birača koji su u nedjelju odlučili da ne izlaze na izbore, poručivši da je ovo vrijeme kada se donose velike odluke, a njih nikada ne donose oni koji ne glasaju.
Preporučeno
Govoreći na pariskom aerodromu “Orli” sa predsjedničkim avionom u pozadini, Makron je želio da se predstavlja kao ratni lider koji je usredsređen na najbolje interese zemlje, navodi Politiko.















