Makron, Zelenski i evropski lideri će sjutra razgovarati sa Trampom poslije sastanka u Parizu

Makron, Zelenski i evropski lideri će sjutra razgovarati sa Trampom poslije sastanka u Parizu

Standard

03/09/2025

19:40

Francuski predsjednik Emanuel Makron, njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski i drugi evropski lideri imaće sjutra telefonski razgovor sa Donaldom Trampom poslije njihovog samita Koalicije voljnih o bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu, saopštila je danas Jelisejska palata.

Samit je zakazan sjutra u 10.30, a nekoliko lidera će biti prisutno u Parizu, uključujući Zelenskog i druge lidere putem video-konferencije. Posle toga će u 14.00 biti održan telefonski razgovor sa američkim predsjednikom, a zatim će u 15.00 biti održana konferencija za novinare u francuskoj predsjedničkoj palati.

Na sastanku će biti Zelenski, predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, generalni sekretaro NATO Mark Rute.

Kako je nedavno saopštilo ukrajinsko predsjedništvo, razgovori kojima će kopredsjedavati Makron i britanski premijer Kir Starmer, fokusiraće se na bezbjednosne garancije za Ukrajinu.

Sastanku će prisustvovati i njemački kancelar Fridrih Merc.

Koalicija voljnih okuplja oko 30 zemalja, uglavnom evropskih, spremnih da pruže podršku ukrajinskoj vojsci, ili čak da rasporede vojnike u Ukrajini kada se postigne prekid vatre, kako bi odvratile Rusiju od bilo kakve dalje agresije.

Tramp je obećao 18. avgusta da će SAD stajati uz Evropljane u pružanju bezbjednosnih garancija za Ukrajinu, koje bi trebalo da budu sprovedene poslije prekida vatre, ili mirovnog sporazuma, koji još nije postignut.

Izvor (naslovna fotografija):Tramp, Makron i Zelenski ( AP)

Ostavite komentar

Komentari (0)

X