Nalog je upućen Izraelu „u skladu sa njegovim obavezama po Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida“, precizirao je taj sud sa sjedištem u Hagu.
Ta odluka je odgovor na zahtjev Južne Afrike početkom marta, upućen MSP-u da se Izraelu uvedu „dodatne mjere predostrožnosti“ u odnosu na one saopštene 26. januara.Izrael je tada sa svoje strane opisao žalbu Južne Afrike najvišem sudu UN kao „skandaloznu i moralno neprihvatljivu“.
MSP je danas saopštio da su „katastrofalni uslovi u kojima žive Palestinci u Pojasu Gaze dodatno pogoršani“.
Palestinci u Gazi više nisu samo izloženi riziku od gladi, kao što je navedeno u naredbi od 26. januara 2024, već se sada suočavaju sa glađu, navodi se u saopštenju suda.
Zbog toga Izrael „mora bez odlaganja da obezbijedi neograničeno i masovno pružanje hitno potrebnih osnovnih usluga i humanitarne pomoći svih zainteresovanih strana“, dodaje u saopštenju.
Sud je preporučio da pomoć Palestincima u Gazi treba da se sprovodi „povećanjem kapaciteta i da kopneni prelazi budu otvoreni koliko god je potrebno“.
Južnoafričke vlasti su ocijenile odluku MSP-a kao važnu.
„Činjenica je da Palestinci ne umiru samo od bombardovanja i kopnenih napada, već i od bolesti i gladi. To ukazuje na potrebu da se zaštiti pravo ove grupe na egzistenciju“, navodi se u saopštenju vlasti u Pretoriji.
Odluke MSP-a, koji rješava sporove između država, obavezujuće su, ali taj sud nema mehanizme da nametne njihovo sprovođenje. MSP je ranije naložio Rusiji da zaustavi svoju tekuću invaziju na Ukrajinu.
Južna Afrika se obratila tom sudu krajem decembra, optužujući Izrael da je izvršio „genocid“ u Gazi, a tu optužbu Izrael oštro negira.
Preporučeno
Sud je u januaru naložio Izraelu da učini sve što je moguće da spriječi „genocid“ tokom svoje ofanzive na Gazu i presudio da Izrael mora da odobri pomoć Gazi.