CRNA GORA U DRUŠTVU KOSOVA NA VRHU NEGATIVNE LISTE: Plate rastu, ali odlazak na odmor ostaje luksuz za većinu građana

CRNA GORA U DRUŠTVU KOSOVA NA VRHU NEGATIVNE LISTE: Plate rastu, ali odlazak na odmor ostaje luksuz za većinu građana

I. Đoković

24/07/2025

09:13

Prema posljednjim podacima Eurostata za 2024. godinu, Crna Gora se nalazi među evropskim zemljama s najvećim procentom stanovništva koje ne može da priušti osnovni godišnji luksuz, sedam dana odmora van kuće. Čak 67,2 posto domaćinstava u Crnoj Gori ne može sebi finansijski da priušti sedmicu dana godišnjeg odmora, što nas svrstava na drugo mjesto u Evropi, odmah iza Kosova sa 69,5 posto.

Poređenja radi u odnosu na prethodnu analizu EUROSTATA koja je pokazala da 63,9 posto domaćinstava u Crnoj Gori ne može priuštiti sedmodnevni odlazak na odmor, ovih 67,2 jasno pokazuju da sveprisutna inflacija i finansijske prilike smanjuju platežnu moć građana i povećavaju socijalne razlike siromaštvo.

U prilog tome ide i podatak koji otkriva veliku razliku u visini prosječne plate na Kosovu i u Crnoj Gori.

Naime, prema posljednjim podacima MONSTATA u našoj državi prosječna bruto zarada iznosi 1.250 eura, dok na Kosovu bruto plata iznosi skoro duplo manje 639 eura.

Pregledom ovih podataka postavlja se pitanje kako je moguće da je Crna Gora u vrhu liste država gdje domaćinstva ne mogu priuštiti sebi sedmodnevni odlazak na odmor ako imamo primjera radi duplo veće plate nego građani na Kosovu.

Razlog leži u tome da ako je nominalna plata u Crnoj Gori veća, kupovna moć nije nužno duplo veća. Cijene osnovnih životnih troškova (hrana, stanovanje, komunalije) u Crnoj Gori su više nego na Kosovu, što očigledno “pojede” razliku u plati, a kad se tome doda i visoka inflacija i porast cijena hrane, stanarina i goriva u posljednjih nekoliko godina, koji su dodatno smanjili realnu vrijednost zarade, odgovor se sam nameće.

Slična situacija je i drugim državama na Balkanu gdje se takođe bilježi visoki procenti domaćinstava koji ne mogu priuštiti sedmodnevni odlazak na odmor.

Tako je u Rumuniji taj procenat 62,5 posto, dok u Grčkoj iznosi 48,8 i ove države ”kvare” prosjek EU država, koji se kreće oko 27 posto.

Upravo se tu na drugom kraju skale nalaze se neke od najbogatijih zemalja Evrope. Prema podacima Eurostata, Luksemburg prednjači sa samo 7,6 posto domaćinstava koja ne mogu priuštiti odmor. Slijede Norveška (7,9 posto), Island (8,6 posto) i Švajcarska (8,4 posto).

Ove zemlje ne samo da imaju veće prosječne plate i niže stope siromaštva, već i razvijenije socijalne politike koje omogućavaju građanima stabilniji životni standard i više mogućnosti za slobodno vrijeme i oporavak od posla, upravo ono što Crnoj Gori uprkos rastu plata nedostaje.

Izvor (naslovna fotografija): Freepik

Ostavite komentar

Komentari (0)

X