Zbog novih, detaljnijih kontrola na svim ulazima i izlazima iz šengenskog prostora, na ulazak u Hrvatsku čeka se satima, pišu mediji.
Prema informacijama BIHAMK-a, promet je pojačan na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina, Gradiška i Orašje, a zadržavanja se bilježe i na drugim prijelazima s Bosnom i Hercegovinom, javlja Radio Sarajevo, prenosi CdM.
Posebno je kritično na prelazu Batrovci-Bajakovo sa Srbijom, gdje se prema procjenama na ulazak u Hrvatsku čeka i do tri sata. Takva situacija posljedica je kombinacije prazničnog vikenda i početka primjene novog sistema granične kontrole.
Samo u jednom danu odbijen je 3.261 ulazak, a glavni razlog bio je takozvani ,,overstay”, odnosno prekoračenje dozvoljenog boravka u Evropskoj uniji.
Sistem ulaska/izlaska (EES) u potpunosti zamjenjuje ručno pečatiranje putovnica biometrijskim skeniranjem za državljane zemalja izvan EU, što uključuje i Bosnu i Hercegovinu i Srbiju. Putnici koji ulaze u Evropsku uniju morat će pri dolasku u šengenski prostor dati otiske prstiju i fotografirati se.
Preporučeno
Riječ je o automatizovanom informatičkom sistemu koji bilježi lične podatke, podatke o putnim ispravama, biometrijske podatke te datum i mjesto ulaska i izlaska. Sistem takođe evidentira i odbijanja ulaska, a primjenjuje se u 29 evropskih zemalja radi povećanja sigurnosti i boljeg nadzora prekoračenja dopuštenog boravka.















