NA SAMITU U ANKARI: Erdogan liderima POKLONIO PIŠTOLJE sa UGRAVIRENIM IMENIMA

NA SAMITU U ANKARI: Erdogan liderima POKLONIO PIŠTOLJE sa UGRAVIRENIM IMENIMA

Standard

09/07/2026

18:30

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan uručio je liderima na samitu NATO-a u Ankari neuobičajen poklon – pištolje i kutiju bojeve municije.

Portparol njemačke vlade rekao je u srijedu za dpa da je revolver namijenjen njemačkom kancelaru Fridrihu Mercu predat njemačkoj ambasadi kako bi bio sproveden postupak zakonitog uvoza, nakon čega će biti uvršten u zbirku službenih poklona.

Britanski premijer Kir Starmer ranije je novinarima tokom ljeta kući rekao da je Erdogan svim liderima na samitu uručio isti poklon, pri čemu je svako oružje bilo gravirano imenom primaoca, prenijeli su The Guardian, BBC i Press Association.

Prema tim navodima, Starmer je svoj revolver ostavio u Turskoj kako bi bio onesposobljen, iako je Erdogan priložio dokument kojim se odriče izvoznih ograničenja. Uvoz oružja u Ujedinjeno Kraljevstvo, naime, prekršio bi stroge britanske zakone o vatrenom oružju.

Iz kabineta turskog predsjednika za sada nisu odgovorili na pitanje agencije dpa o poklanjanju oružja.

Izvor (naslovna fotografija):REUTERS/Umit Bektas

Ostavite komentar

Komentari (0)

X