Netanjahu: OSTAJEMO u TAMPON ZONI na jugu LIBANA

Netanjahu: OSTAJEMO u TAMPON ZONI na jugu LIBANA

Standard

26/06/2026

22:29

Premijer Izraela  Benjamin Netanjahu objavio je video-obraćanje u kojem je pozdravio okvirni sporazum postignut u Vašingtonu između Izraela i Libana.

On je naglasio da će sporazum omogućiti Izraelu da zadrži prisustvo u tampon-zoni koju je uspostavio na jugu Libana.

“Zadržaćemo (tampon zonu) sve dok se ‘Hezbolah’ ne razoruža i dok god postoji prijetnja po Državu Izrael“, rekao je Netanjahu.

“Ovo je takođe veliki udarac za Iran. Iran pokušava da nas silom primora da se povučemo iz južnog Libana. U suštini, Izrael, Liban i Sjedinjene Američke Države poručuju Iranu: to vas se ne tiče. Nemate nikakvu ulogu u Libanu. Ni vi, ni Hezbolah, niti bilo koja teroristička organizacija“, izjavio je izraelski premijer.

“Takođe omogućavamo libanskoj vojsci da počne pripreme za preuzimanje kontrole nad teritorijom. Uspostavljamo dvije pilot-zone — obje na preporuku IDF-a. Jedna se nalazi južno od reke Litani i u potpunosti je izvan (prvobitne) bezbjednosne zone, dok je druga sjeverno od Litanija — malo područje u proširenoj bezbjednosnoj zoni koje smo osvojili tokom posljednje dvije nedjelje i za koje IDF smatra da mu više nije potrebno”, tvrdi Netanjahu.

“Zadržavamo prvobitnu bezbjednosnu zonu, koja pokriva domet (Hezbolahovih) protivtenkovskih raketa. Ne dozvoljavamo ni Hezbolahu, ni libanskom stanovništvu da uđu u to područje. Najvažnije je da Izrael kaže: ‘Naša bezbjednost je na prvom mjestu'”, poručio je premijer.

Njegov kabinet je u zasebnom saopštenju o potpisanom okvirnom sporazumu naveo da on otvara put budućim sporazumima između Izraela i Libana.

“Sloboda vojnog djelovanja IDF-a biće očuvana na čitavom prostoru bezbjednosne zone radi otklanjanja prijetnji bilo koje vrste”, saopštio je kabinet premijera Netanjahua.

Izvor (naslovna fotografija):Screenprint Instagram

Ostavite komentar

Komentari (0)

X