Poslanici Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta usvojili su u srijedu popodne Izvještaj kojim pozivaju Srbiju da „ozbiljno pokaže“ svoju stratešku orijentaciju prema EU i kritikuju Evropsku komisiju zbog popuštanja Srbiji.
Vlasti u Srbiji moraju pokazati snažnu političku volju i dosljednost u sprovođenju reformi povezanih s evropskim integracijama i nedvosmisleno komunicirati s građanima o EU i evropskom putu Srbije, navodi se u Izvještaju koji je Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta usvojio s 55 glasova za, 13 protiv i 8 uzdržanih.Odbor je priznao dobar nivo pripremljenosti Srbije u pogledu makroekonomske stabilnosti i fiskalne discipline. Poslnici Evropskog parlamenta, međutim, sa zabrinutošću primjećuju da je bilo ograničenog ili nikakvog sveukupnog napretka u ispunjavanju kriterijima za članstvo u EU-u u kritičnim područjima kao što su vladavina prava, sloboda medija, reforma javne uprave i usklađivanje s politikama EU-a, posebno u vanjskoj politici EU-a.
Stalni bliski odnosi Srbije s Rusijom izazivaju zabrinutost oko njezine strateške orijentacije, ocijenili su poslanici Evropskog parlamenta. Oni pozivaju EU da preispita nivo finansijske pomoći Srbiji ako vlasti u Beogradu nastave da podržavaju antidemokratske ideologije i ne usklade se sa sankcijama EU-a i zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom Brisela.
Korupcija je značajna prepreka
Cjelokupni tempo pristupnih pregovora zavisi od predanosti Srbije dijalogu s Kosovom, koji treba voditi u dobroj vjeri kako bi se obezbijedio pravno obavezujući sporazum zasnovan na uzajamnom priznanju, navodi se u Izvještaju.
Poslanici su zabrinuti zbog toga što Evropska komisija popušta Srbiji koja nazaduje u vladavini prava, demokratije i osnovnim pravima, kao i zbog toga što destabilizirajuće utiče na cijelu regiju.
Izvještač Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula je kazao rekao da duga politička kriza, pojačana nedostatkom napretka u osnovnim kao što su korupcija, vladavina prava, sloboda medija i izborna reforma, ima direktan uticaj na napredak Srbije prema članstvu u EU.

„Predugo je Srbija pokušavala da iskoristi najbolje od fondova EU, dok je zaobilazila naše osnovne vrijednosti i našu geopolitičku orijentaciju. Proces proširenja zasniva se na zaslugama, a napredak Srbije mogao bi pozitivno uticati na regiju“, kazao je Picula.
Podrška zahtjevima demonstranata
Naglašavajući da je nivo korupcije u Srbiji značajna prepreka njenom procesu pristupanja EU, europarlamentarci pozivaju na potpune i transparentne pravne postupke i službenu istragu o urušavanju nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024, te na nepristrasnu istragu o navodnoj upotrebi nezakonite tehnologije za kontrolu mase protiv demonstranata.
Preporučeno
Poslanici u Evropskom parlamentu su duboko zabrinuti zbog sistemskih problema na koje su ukazali studentski i drugi demonstranti u Srbiji, poput pitanja koja se odnose na građanske slobode, podjelu vlasti, korupciju, zaštitu životne sredine te institucionalnu i finansijsku transparentnost. Žale što je Vlada propustila priliku da ispuni studentske zahtjeve koji su u velikoj mjeri usklađeni s reformama koje Srbija treba da sprovede u procesu pristupanja EU.