Kako piše Mashable, ovo su zemlje koje su potpuno ili djelimično zabranile TikTok:
Avganistan. Talibane je smetalo što sadržaj na TikToku nije u skladu s islamskim zakonima, pa su ga zabranili prije godinu dana.Australija. Prije par dana se zemljama koje su zabranile ovu aplikaciju pridružila i Australija. TikTok je zabranjen na svim uređajima u vlasništvu savezne vlade. Trn u oku su im bili sigurnosni problemi.
Belgija. Belgija je zabranila TikTok na službenim telefonima vladinih službenika. ‘Ne možemo biti naivni. To je kineska kompanija koja prema zakonu mora surađivati s kineskim obavještajnim službama’, rekao je premijer Alexander De Croo.
Kanada. U martu se zemljama koje su zabranile TikTok na službenim telefonima državnih službenika pridružila i Kanada. Razlog koji navode je da aplikacija sa sobom nosi neprihvatljivu razinu rizika za privatnost i sigurnost. Kako Kanađani navode, djelimična zabrane je nastupila kao mjera opreza.
Danska. U Danskoj od januara zaposleni Ministarstva obrane više ne mogu koristiti TikTok na službenim telefonima. Odluka je pala nakon što je Centar za kibernetičku sigurnost procijenio da je aplikacija nesigurna.
Indija. Ova susjedna zemlja Kine zabranila je popularnu društvenu mrežu zajedno sa 58 drugih kineskih aplikacija još 2020, kako navode zbog ‘aktivnosti koje štete suverenitetu i integritetu zemlje, radi obrane Indije, sigurnosti države i očuvanja reda i mira. Zabrana je uvedena nakon sukoba kineskih i indijskih vojnih snaga na granici u kojem je bilo i ljudskih žrtava.
Holandija. Holandija nije htjela zabranjivati svojim državnim službenicima korištenje aplikacije, pa im je ‘samo’ savjetovala da je ne koriste.
Novi Zeland. Nakon što je nekoliko evropskih zemalja donijelo slične odluke, parlament Novog Zelanda najavio je zabranu TikToka na svim mobilnim uređajima državnih službenika.
Norveška. U januaru ove godine norveški parlament je zabranio korištenje ove društvene mreže na službenim uređajima, ali državni službenici i dalje mogu koristiti aplikaciju na privatnim telefonima iz profesionalnih razloga. ‘Norveške obavještajne službe navode Kinu i Rusiju kao glavne rizične uzročnike za sigurnosne interese naše zemlje’, rekla je norveška ministrica pravosuđa Emilie Enger Mehl.
SAD. U martu je SAD zahtijevao od kineske kompanije ByteDance da proda TikTok ili će uvesti potpunu zabranu aplikacije u zemlji. SAD nikad dosad nije uveo ograničenje na nacionalnom nivou za neku aplikaciju, ali bi TikTok mogao biti kap koja je prelila čašu. Službenici državnih ustanova moraju izbrisati aplikaciju sa telefona, a zabranjena je i u Bijeloj kući.
Tajvan. Od decembra prošle godine Tajvan je zabranio upotrebu svih softvera kineske proizvodnje na telefonima državnih službenika.
Preporučeno
Ujedinjeno Kraljevstvo. Ministri britanske vlade ne smiju koristiti TikTok na službenim uređajima. Odluka je donesena nakon analize Nacionalnog centra za hibernetičku sigurnost i, kako kažu, u skladu je ograničenjima koja su uveli ključni međunarodni partneri, pozivajući se na SAD, Kanadu i Evropsku komisiju.