Vučić je pozvao Rektorski kolegijum da se sastanu kad god im odgovara, da razgovaraju o studentskim zahtjevima, međutim, poziv nije prihvaćen. U obrazloženju stoji – niti smo ovlašćeni da o tome govorimo, niti postoji uvjerenje da je poziv na dijalog moguć, s obziorm na trenutnu situaciju.
U trenucima dok su studenti započinjali još jednu petanaestominutnu, komemorativnu tišinu, predsjedniku Srbije stigla je pošta, a tamo odgovor Univerziteta u Beogradu.Susreta, ipak, neće biti, poziv za ragovor nije prihvaćen.
„Niz nedosljednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uvjerava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahtjeva moguć, a ni djelotvoran ako se organizuje između dvije strane koje nemaju mandat da o zahtjevima raspravljaju i kojima zahtjevi nisu ni upućeni“, saopštio je Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu.
Studenti prava, koji su apelovali na Univerzitet da odbije sastanak, odluku pozdravljaju, kažu, podrška im znači.
„To nam inače daje motivaciju, kao uostalom i građani koji nas podržavaju. Ali i sa druge strane, podrška u smislu šta će biti poslije, da znamo da je Univerzitet na našoj strani i da nećemo imati nekih prevelikih problema“, rekao je Zak Veličković student Pravnog fakulteta.
Po ko zna koji put, napominju budući pravnici Vučoću, koji voli da istakne kako je bio najbolji student u istoriji Pravnog fakulteta – zahtjevi su precizni i više nego jasni. Uz to, ne veruju mu kada poziva na jedinstvo i dijalog.
„Znate kako, ta institucija već godinama radi na svjemu, osim na tome, tako da ne vidimo zašto bi nešto sada bilo drugačije“, dodao je Veličković.
Svoje sumnje izrazio je i Rektorski kolegijum.
„Poziv na dijalog dolazi u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepovjerenja. Kao predstavnici Univerziteta i akademski građani dodatno smo obeshrabreni da je predloženi dijalog moguć zbog kontinuiranih napada usmjerenih protiv akademske zajednice u medijskom prostoru, a još brutalnijih, nedopustivih, fizičkih napada u javnom prostoru“, poručili su iz Rektorata.
Vučićeve iskrene namere dovodi u pitanje i profesor Milivoj Bešlin. Primećuje da preostala tri univerziteta poziv nisu dobila.
„Ideja je zapravo da podjeli univerzitete, da podjeli akademsku zajednicu, da izazove surevnjivost među njima i da na takav način u stvari ponovo nastavi da vlada“, istakao je Milivoj Bešlin sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
„Da li je pokušaj podjele ne znam, ako jeste, nije uspio“, poručuje student Zak Veličković.
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu svojim studentima poručuje – predsjednik nas nije zvanično zvao, ako bude, odbićemo ga. Takođe, na „nepozvanom“ Niškom univerzitetu podvlače – nema pregovora.
„Niti su studenti maloljetni, niti su maloumni. Oni odlično znaju i šta rade i kako to rade, a rade to odlično“, rekla je dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović.
Preporučeno
I nastaviće, najavljuju akademci. Kako? Pa odlučiće plenum, naravno.