test

Priveden osumnjičeni za ubistvo ruskog generala

Standard

18/12/2024

09:32

Ruska služba bezbjednosti saopštila je da je 29-godišnji državljanin Uzbekistana priveden kao osumnjičeni za ubistvo visokopozicioniranog ruskog generala Igora Kirilova i njegovog pomoćnika u Moskvi.

General-potpukovnik Igor Kirilov, načelnik Nuklearnih, bioloških i hemijskih odbrambenih snaga (NBC) i njegov pomoćnik ubijeni su 17. decembra rano ujutro ispred stambenog bloka kada je daljinski detonirana naprava skrivena u skuteru.

Odmah poslije ubistva, izvor BBC-ja iz Službe bezbjednosti Ukrajine (SBU) rekao je da je Kirilov bio „legitimna meta“ jer je bio „ratni zločinac koji je izdavao naređenja da se protiv ukrajinske vojske upotrijebi zabranjeno hemijsko oružje“.

Potvrdio je da je Ukrajina iza napada, ali se vlasti u Kijevu o tome još nijesu oglasile.

Ubistvo generala i njegovog pomoćnika, Moskva je okarakterisala kao „teroristički akt“.

Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) saopštila je u srijedu da je uhapšeni 29-godišnjak „osumnjičen da je počinio teroristički napad“.

Tokom „ispitivanja priznao je da su ga regrutovale ukrajinske specijalne službe“, navodi se u saopštenju FSB, prenose državni mediji u Rusiji.

Dan prije ubistva, Ukrajina je optužila Kirilova (54) u odsustvu, rekavši da je „odgovoran za masovnu upotrebu zabranjenog hemijskog oružja“.

Fotografije sa mesta ubistva pokazuju da je ulaz u stambenu zgradu veoma oštećen, dok se na zidovima vide tragovi eksplozije i prozori su polomljeni.

Komponente eksplozivne naprave uklonjene su sa mjesta Kirilovljeve smrti, javlja dopisnik TASS-a.

Izvor agencije tvrdi da je snaga uređaja bila oko 300 grama eksploziva TNT.

Prema izvoru BBC-ja, skuter sa eksplozivom dignut je u vazduh kada su Kirilov i njegov pomoćnik prišli zgradi u Moskvi.

Citirajući neimenovani izvor u ukrajinskim bezbjednosnim službama, agencije Rojters i AFP navode da je Kijev preuzeo odgovornost za ubistvo Kirilova u Moskvi.

Kirilov (54) je u aprilu 2017. postao načelnik jedinica za radijaciju, hemijsku i biološku odbranu.

Završio je vojnu akademiju NBC odbrane, a do 2017. godine bio je na čelu ove akademije.

Velika Britanija stavila je Kirilova pod sankcije u oktobru.

Kirilov je nadgledao upotrebu hemijskog oružja u Ukrajini i djelovao kao „značajan portparol dezinformacija Kremlja“, navela je Velika Britanija tada.

U Rusiji su se i ranije dešavala ubistva visokih zvaničnika, ali su napadi u Moskvi rijetki.

Liza koja živi zgradu dalje od mesta eksplozije, rekla je za BBC da je ubistvo Igora Kirilova, iako nije bilo potpuno iznenađenje, događaj koji ih je šokirao.

„Jedna je stvar čitati o tome u vijestima, osjećam se onda nekako daleko, ali kada se to dogodi u komšiluku, to je potpuno zastašujuće“, kaže ona.

Nekoliko drugih lokalnih stanovnika reklo je da su u početku mislili da je glasna buka koju su čuli došla sa gradilišta.

Student Mihail Maškov, koji živi u susjednoj zgradi, ispričao je agenciji AFP da ga je probudila „veoma jaka buka eksplozije“, misleći da je „nešto palo na gradilištu“, prije nego što je pogledao napolje.

Olga Bogomolova je rekla da je mislila da je kontejner pao na gradilište, ali je onda shvatila da je „bila veoma jaka eksplozija“, vidjela „razbijene prozore“ i da je u pitanju nešto drugo.

Čak i poslije skoro tri godine od ruske invazije na Ukrajinu, za mnoge Moskovljane, rat je nešto što se dešava daleko – nešto što vide samo na TV ili na telefonima.

Ubistvo ruskog generala u Moskvi znak je da je rat veoma stvaran i blizu kuće.

Ruski istražni komitet je ubistvo generala Kirilova opisao kao „teroristički akt“.

Ruski vojni blogeri smrt generala Kirilova nazivaju bolnim udarcem.

„Ubistvo šefa NBC-a u Moskvi još jednom pokazuje da bez obzira kakve uspjehe postižemo na bojnom polju, ma kakva euforija vladala, i koliko god pričali o preuzimanju inicijative, druga strana uvijek ima priliku da nam nanese bolan udarac“, piše kanal Ribar na Telegramu, blizak ruskom Ministarstvu odbrane.

Kirilov je vojni oficir najvišeg ranga koji je ubijen van fronta, komentariše publikacija „Važne priče“ (proglašena nepoželjnom organizacijom u Rusiji i „stranim agentom“).

Potpredsjednik Savjeta Federacije Konstantin Kosačov nazvao je smrt generala „nenadoknadivim gubitkom“.

„Blisko smo sarađivali sa Igorom Anatoljevičem Kirilovim u okviru parlamentarne istrage o aktivnostima američkih biolaboratorija u Ukrajini“, napisao je on na kanalu Telegram.

Kijev je odbacio tvrdnje o razvoju biološkog ili drugog zabranjenog oružja u Ukrajini kao apsolutno lažne.

„Jasno je da nećemo žaliti za smrću pojedinca koji je propagirao ilegalnu invaziju i nametnuo patnju i smrt narodu Ukrajine“, rekao je zvanični portparol britanskog premijera.

Ukrajinski pukovnik Artem Vlasjuk rekao je da je više od 2.000 ukrajinskih vojnika hospitalizovano od hemijskog trovanja tokom rata, a trojica su preminula.

Prema SBU, ruske snage bacaju hemijsko oružje na ukrajinske vojnike pomoću dronova.

„Hemijske granate“ oslobađaju otrovne gasove koji iritiraju oči i oštećuju respiratorni sistem.

Kirilova su sankcionisale Velika Britanija, spoljna i Kanada, između ostalih, zbog njegove uloge u ratu u Ukrajini.

Poslije početka ruske invazije na Ukrajinu, Kirilov je redovno držao konferencije za novinare i više puta je tvrdio, bez dokaza, da je Kijev bio umiješan u razvoj hemijskog i biološkog oružja.

Izvor (naslovna fotografija):Igor Kirilov

Ostavite komentar

Komentari (0)