Krstić je uhapšen 2. decembra 1998. godine i prebačen u pritvor u Hagu, pravosnažno je osuđen u aprilu 2004. godine, a u decembru iste godine prebačen je na služenje zatvorske kazne u Veliku Britaniju.
U britanskom zatvoru su ga napali i ranili zatvorenici, zbog čega je 2013. prebačen u Poljsku, da bi u novembru 2023. godine ponovno vraćen u Hag, nakon što je odslužio dvije trećine kazne i Poljska bi ga, prema svom zakonu, morala osloboditi.Nakon toga je vlada Estonije obavijestila haški sud da je voljna da preuzme izvršenje ostatka kazne koja ističe 23. novembra 2033. godine, kako je pojasnila u saopštenju Graciela Gati Santana, predsjednica ovog suda koji je nasljednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.
Krstić je prva osoba osuđena za genocid počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine. On je više puta zatražio pomilovanje i prijevremeno puštanje na slobodu, ali je te molbe predsjednica suda odbacivala.
On je u posljednjoj molbi priznao odgovornost za genocid u Srebrenici te naveo, pored ostalog, da je znao da “neki članovi Glavnog štaba namjeravaju da počine genocid”, ali da taj štab “nije imao dovoljno snaga da izvrši strijeljanja” bez “upotrebe Drinskog korpusa”, kojim je Krstić tada komandovao.
“Ako jednog dana budem pušten, i ako se sa tim saglasi predsjednica Mehanizma i ako to dopuste porodice žrtava, želio bih da se još jednom u životu nađem u Potočarima, da se poklonim sjenama žrtvama i zamolim za oproštaj”, napisao je Krstić.
Krstić, koji trenutno ima 76 godina, tražio je da se uzmu u obzir i njegovi, kako je naveo u molbi, ozbiljni zdravstveni problemi. Naveo je da pati od brojnih hroničnih bolesti, da trpi znatne bolove zbog oštećenih krvnih žila i atrofije nakon amputacije noge, da pati od anemije i visokog holesterola, te da ima ozbiljne probleme sa srcem.
“Još nisam uvjerena da je pokazao dovoljnu rehabilitaciju”, navela je predsjednica haškog suda odbijajući njegovu molbu za prijevremeno puštanje na slobodu u februaru ove godine.
Snage Vojske Republike Srpske ubile su u julu 1995. godine u Srebrenici više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka. Za genocid i druge zločine u srebreničkom regionu, osuđeno je više od 50 osoba na oko 700 godina zatvora.
Preporučeno
Presudama su, pored ostalih, na doživotne zatvorske kazne osuđeni ratni predsjednik RS-a i glavni komandant Vojske RS-a Radovan Karadžić i Ratko Mladić.