- Zatražili smo hitan sastanak Savjeta bezbjednosti u 15 sati po njujorškom vremenu i nadamo se da će francusko predsjedništvo savjesno ispuniti svoje obaveze i zakazati ga što je prije moguće – rekao je Lavrov na konferenciji za medije u sjedištvu UN u Njujorku, prenose RIA novosti.
- Umjesto razmjene, ukrajinska vojska je iz oblasti Harkov napala avion protivvazdušnim projektilima i to je imalo fatalan ishod – kazao je Lavrov.
Ukrajinska vojno-obavještajna služba ranije danas saopštila je da nemaju pouzdane i sveobuhvatne informacije o tome ko je tačno bio u avionu i koliko je putnika u njemu bilo, te da je ruska strana morala da obezbijedi bezbjednost ukrajinskih vojnika.
- Istovremeno, ukrajinska strana nije obaviještena o potrebi obezbjeđenja vazdušnog prostora na području grada Belgoroda u određenom vremenskom periodu, kao što je to više puta učinjeno u prošlosti. Ukrajina nije obaviještena o broju vozila, rutama i načinima isporuke zarobljenika. Poznato je da se zatvorenici dovoze vazdušnim, željezničkim i drumskim transportom. Ovo može ukazivati na namjerne akcije Rusije koje imaju za cilj stvaranje prijetnje po život i bezbjednost zatvorenika – naveli su.
Slijetanje transportnog aviona u ratnu zonu od 30 kilometara ne može biti bezbjedno i o tome u svakom slučaju moraju da razgovaraju obje strane, jer u suprotnom dovodi u opasnost cijeli proces razmjene, rekli su oni.
Mark Vojger, bivši posebni savjetnik Zapovjedništva američkih snaga u Evropi za ruska pitanja, rekao je za Skaj Njuz da su informacije o avionskoj nesreći u Belgorodskoj oblasti “klimave” te da je “malo vjerovatno” da su u palom Iljušinu-76 bili ukrajinski ratni zarobljenici.
- Bez ikakvih problema možemo isključiti mogućnost da su ratni zarobljenici bili u avionu – rekao je Vojger i dodao da je avion bio jedan od skupljih modela koji je koristila ruska protivvazdušna obrana.
On kaže da je prevoženje ratnih zarobljenika tim avionom “kao da u kupovinu idete helikopterom”.
S druge strane, BiBiSi navodi kako je jedan bivši ukrajinski ratni zarobljenik još 2022. poručio kako je prije razmjene zarobljenika bio prevezen upravo avionom koji je poletio s aerodroma Taganrogu i to bliže k mjestu na kojem se odvila razmjena.
I drugi ratni zarobljenici koji su u međuvremenu vraćeni kućama poručili su slično za ukrajinske medije, i to relativno nedavno.
No, BiBiSi naglašava kako ne mogu da potvrde da su u ovom oborenom Il-76 bili ukrajinski zarobljenici.
Ministarstvo odbrane Rusije ranije danas je saopštilo da je u vojnom transportnom avionu Iljušin 76 koji je oboren u Belgorodskoj oblasti bilo 65 ukrajinskih vojnika koji su transportovani na razmjenu, šest članova posade i tri osobe u pratnji.
Preporučeno
Avion je letio sa aerodroma Čkalovski kod Moskve za Belgorod, a prije pada radarska služba Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije zabilježila je lansiranje dvije ukrajinske protivvazdušne rakete iz rejona sela Lipci u oblasti Harkov.