test

Šolc i Tusk se sastaju u Varšavi: Odbrana glavna tema

Standard

02/07/2024

10:41

Njemački kancelar Olaf Šolz i poljski premijer Donald Tusk sastaju se u utorak u Varšavi dok države s istorijom bremenitom međusobnim odnosima nastoje da ojačaju saradnju suočene sa bezbjednosnim izazovima i političkim turbulencijama u Evropi.

Biće to prve konsultacije dviju vlada od 2018. Odnosi Njemačke i Poljske poboljšali su se otkako je u decembru Tuskova proevropska koalicija došla na vlast, okončavši osam godina vladavine nacionalista, tokom kojih je desničarska vlada redovno prikazivala Njemačku kao neprijatelja Poljske.

Sastanak se održava u trenutku kada se zemlje suočavaju sa bezbjednosnim izazovima povezanima s ratom u Ukrajini i turbulentnim geopolitičkim okruženjem, s krajnjom desnicom koja je pobijedila u prvom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj, a evropski čelnici spremaju se i za mogućnost povratka Donalda Trampa na dužnost predsjednika SAD.

Zamjenik poljskog ministra vanjskih poslova Marek Pravda rekao je Reutersu da sastanak predstavlja “otvaranje razgovora u duhu zabrinutosti za budućnost“.

“Budući da imamo geopolitički zaokret u svijetu, EU više nije fabrika pravila, nego postaje zajednica sudbine i na tu promjenu moramo odgovoriti barem nekom politikom povećanja vojnih kapaciteta“, kazao je.

Uz visoke napetosti na granici s Bjelorusijom i ruske raketne napade na Ukrajinu koji redovno dovode do podizanja borbene gotovosti vazduhoplovstva NATO-a u Poljskoj, zabrinutost za sigurnost biće visoko na agendi. „Bezbjednost Poljske i kohezija unutar NATO-a izuzetno su važni za Njemačku“, rekao je izvor iz njemačke vlade.

No iako je ruska invazija na Ukrajinu ujedinila dvije članice Evropske unije i NATO-a u prepoznavanju važnosti jačanja njihove obrane, postoje razlike u tome kako bi to trebalo postići.

Tusk je glasni zagovornik zajedničkog finansiranja odbrambenih projekata EU, dok Šolc smatra da blok ne bi trebalo da bude uključen u finansiranje kupovine naoružanja ili u nacionalne odbrambene budžete.

Nadalje, 85 godina nakon početka II svjetskog rata mnogi u Poljskoj još uvijek smatraju da Njemačka nije učinila dovoljno da se iskupi za sukob koji je zemlju ostavio u ruševinama i usmrtio oko petinu njenog stanovništva, uključujući veliku većinu njenih tri miliona jevrejskih građana.

Njemački dnevnik Zidojče cajtung je izvijestio da će Berlin predložiti paket koji će uključivati podršku za odbranu istočne granice Poljske, kao i sredstva za žrtve nacističke okupacije te izgradnju spomenika i mjesta okupljanja.

Njemačka savezna vlada je već odobrila finansiranje “Njemačko-poljske kuće“, u Berlinu kao spomenika žrtvama okupacije Poljske od strane nacističke Njemačke.

Izvor: HRT/Hina/Reuters
Izvor (naslovna fotografija):

EPA / EFE / CLEMENS BILAN

Ostavite komentar

Komentari (0)