Ukrajina ima nalazišta 22 od 34 minerala koje je Evropska unija identifikovala kao kritične, prema ukrajinskim podacima, navodi Rojters.
To uključuje industrijske i građevinske materijale, fero legure, plemenite i obojene metale i neke rijetke zemne elemente.Prema podacima ukrajinskog Instituta za geologiju, zemlja posjeduje rijetke zemne elemente kao što su lantan i cerijum, koji se koriste u televizorima i rasvjeti; neodimijum, koji se koristi u vetroturbinama i baterijama za električna vozila i erbijum i itrijum, čije se primjene kreću od nuklearne energije do lasera.
Istraživanje koje finansira EU takođe pokazuje da Ukrajina ima rezerve skandijuma. Detaljni podaci su povjerljivi.
Svjetski ekonomski forum je saopštio da je Ukrajina takođe ključni potencijalni dobavljač litijuma, berilijuma, mangana, galijuma, cirkonijuma, grafita, apatita, fluorita i nikla.
Državna geološka služba je saopštila da Ukrajina ima jedne od najvećih potvrđenih rezervi litijuma u Evropi, procjenjene na 500.000 metričkih tona.
Zemlja ima rezerve titanijuma, uglavnom smještene u severozapadnim i centralnim regionima, dok se litijum nalazi u centru, istoku i jugoistoku.
Ukrajinske rezerve grafita, ključne komponente u baterijama električnih vozila i nuklearnim reaktorima, predstavljaju 20 odsto globalnih resursa. Nalazišta se nalaze u centru i zapadu.
Ukrajina takođe ima značajne rezerve uglja, iako je većina sada pod kontrolom Rusije na okupiranoj teritoriji.
Rudarski analitičari i ekonomisti kažu da Ukrajina trenutno nema komercijalno operativne rudnike rijetkih zemnih elemenata.
Kina je najveći svjetski proizvođač retkih zemnih elemenata i mnogih drugih kritičnih minerala.
Šta znamo o sporazumu?
Dvije zemlje su potpisale sporazum u Vašingtonu nakon višemjesečnih, ponekad napetih pregovora, pri čemu je neizvjesnost trajala do posljednjeg trenutka.
Sporazumom se uspostavlja zajednički investicioni fond za obnovu Ukrajine.
Paralelno, Tramp pokušava da obezbijedi mirovno rješenje u trogodišnjem ratu Rusije u Ukrajini.
Ministar finansija SAD Skot Besent i prva potpredsjednica ukrajinske vlade Julija Sviridenko uslikani su kako potpisuju sporazum na fotografiji koju je na X objavilo Ministarstvo finansija, koje je navelo da sporazum „jasno signalizira posvećenost Trampove administracije slobodnoj, suverenoj i prosperitetnoj Ukrajini“.
Sviridenko je napisala na X da sporazum predviđa da Vašington doprinese ovom fondu.
Takođe je rekla da sporazum predviđa novu pomoć, na primjer sisteme protivvazdušne odbrane za Ukrajinu.
SAD se nisu direktno osvrnule na taj predlog.
Sviridenko je rekla da sporazum omogućava Ukrajini da „odredi šta i gdje će vaditi“ i da njeno podzemlje ostaje u vlasništvu Ukrajine.
Sviridenko je rekla da Ukrajina nema dužničke obaveze prema Sjedinjenim Državama prema sporazumu, što je ključna tačka u dugotrajnim pregovorima između dvije zemlje. Takođe je u skladu sa ukrajinskim Ustavom i kampanjom Ukrajine za pridruživanje Evropskoj uniji, rekla je ona.
Nacrt nije pružio nikakve konkretne garancije bezbjednosti SAD za Ukrajinu, što je jedan od njegovih početnih ciljeva, naveo je Rojters.
Koji su ukrajinski resursi i dalje pod kontrolom Kijeva
Rat je izazvao veliku štetu širom Ukrajine, a Rusija sada kontroliše oko petine njene teritorije.
Najveći dio ukrajinskih nalazišta uglja, koja su pokretala njenu čeličnu industriju prije rata, koncentrisan je na istoku i izgubljen za Kijev.
Oko 40 odsto ukrajinskih resursa metala sada je pod ruskom okupacijom, prema procjenama ukrajinskih tink-tenkova „Mi gradimo Ukrajinu“ i Nacionalnog instituta za strateške studije.
Od tada, ruske trupe su nastavile stalno da napreduju u istočnom Donjeckom regionu.
U januaru je Ukrajina zatvorila svoj jedini rudnik koksnog uglja izvan grada Pokrovska, koji moskovske snage pokušavaju da zauzmu.
Rusija je tokom rata okupirala najmanje dva ukrajinska nalazišta litijuma – jedno u Donjecku i drugo u Zaporoškoj oblasti na jugoistoku.
Preporučeno
Kijev i dalje kontroliše nalazišta litijuma u centralnom Kirovogradskom regionu.