Tokom prenosa leta uživo, komentatori Spejseksa su rekli da je kontrola misije izgubila komunikaciju s letjelicom tokom njenog ponovnog ulaska u atmosferu hiperzvučnom brzinom. Letjelica se približavala planiranom padu u Indijskom okeanu oko sat vremena poslije lansiranja iz južnog Teksasa.
Nekoliko minuta kasnije, Spejseks je potvrdio da je letjelica “izgubljena”, da je vjerovatno izgorjela ili se raspala prilikom ponovnog ulaska ili je pala u more.Iz razloga koji su ostali nejasni, Spejseks je odlučio da preskoči jedan od osnovnih ciljeva probnog leta – da pokuša da ponovo upali jedan od Staršipovih Raptor motora dok je bio u niskoj orbiti. Taj korak se smatra ključnim za njen budući uspjeh.
Ipak, ispunjenje mnogih planiranih ciljeva Staršipa predstavlja važan korak u razvoju svemirskog broda koji ima ključni značaj za sve veći biznis lansiranja satelita kompanije Spejseks, koju je 2002. osnovao Ilon Mask (Elon Musk), i NASA-inog programa za Mjesec.
Šef NASA-e Bil Nelson (Bill) čestitao je Spejseksu na, kako je rekao, “uspješnom probnom letu” dok je predsjednica Spejseksa Gvin Šotvel (Gwynne Shotwell) navela da je test označio “nevjerovatan dan”.
Raketa Staršip je nakon lansiranja s obale Meksičkog zaliva u Teksasu dostigla visinu od 234 kilometara.
Time je znatno nadmašila rezultate s dva prethodna probna leta, oba prekinuta eksplozijama nekoliko minuta nakon lansiranja. Kompanija je prije poslednjeg leta navela da je postoji velika vjerovatnoća da i let u četvrtak završi na sličan način.
Preporučeno
Inženjerska kultura Spejseksa, za koju se smatra da više prihvata rizik od etabliranijih kompanija u aerokosmičkoj industriji, zasnovana je na strategiji u kojoj se svemirske letjelice testiraju do tačke kvarova, da bi se onda radilo na poboljšanju finim podešavanjima u čestim ponavljanjima.