Što je duže eksperiment trajao, to se radno vrijeme više skraćivalo
Drugim riječima, što su ljudi duže radili na nove, učinkovitije načine, to su im radne nedjelje postajale kraće.
Nakon šest mjeseci radnici su izjavili da su manje iscrpljeni, da im se zdravlje poboljšalo te da su zadovoljniji poslom, a pritom su svoje prosječno radno vrijeme smanjili za oko četiri sata, na 34 sata nedjeljno.
Oni koji su nastavili po istom rasporedu punih 12 mjeseci dodatno su skratili radno vrijeme na oko 33 sata nedjeljno, tvrde istraživači. U isto vrijeme nastavili su izvještavati o boljem mentalnom i fizičkom zdravlju te ravnoteži između posla i privatnog života.
To su pokazali rezultati eksperimenata sprovedenih tokom proteklih 18 mjeseci u SAD-u, Kanadi, Velikoj Britaniji i Irskoj, a potvrdila su ih i iskustva iz Australije i Novog Zelanda.
U novim eksperimentima učestvovale su različite firme iz različitih industrija, od neprofitnih organizacija, preko dizajnerskih agencija, do proizvođača.
100 odsto zadataka u četiri dana za istu platu
Koncept četvorodnevne radne nedjelje u kojem zaposlenici primaju 100 odsto plate za 80 odsto uobičajenih radnih sati uz održavanje 100 odsto produktivnosti posljednjih godina postaje sve popularniji širom svijeta.
Preporučeno
Neprofitna organizacija 4 Day Week Global, koja sprovodi testiranja ovog koncepta i sarađuje s vladama kako bi im pomogla u oblikovanju odgovarajućih politika, objavila je nedavno četvrtu fazu svojih istraživanja, čiji je fokus bio na dugoročnom uticaju ovih eksperimenata.