Tramp: U ozbiljnim sam pregovorima sa Putinom

Tramp: U ozbiljnim sam pregovorima sa Putinom

Standard

24/02/2025

21:22

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da je „u ozbiljnim pregovorima sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom povodom okončanja rata“ u Ukrajini.

Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social napisao da je „u ozbiljnim razgovorima“ sa Putinom i o velikim bilateralnim ekonomskim projektima koji će uslijediti između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.

„Razgovori teku veoma dobro“, rekao je Tramp, prenosi Tanjug.

Tramp je dodao da je tokom razgovora sa liderima G7 ranije danas svaki član te grupe prenio svoju posvećenost rješavanju sukoba u Ukrajini.

On je ponovio da rat u Ukrajini, „nikada ne bi počeo“ da je on u tom trenutku bilo američki predsjednik.

„Svi su kazali da im je cilj da se rat završi, a ja sam naglasio važnost vitalnog ‘Sporazuma o kritičnim mineralima i rijetkim zemljama’ između Sjedinjenih Država i Ukrajine, za koji se nadamo da će uskoro biti potpisan“, kazao je Tramp.

Dodao je da će taj sporazum, koji predstavlja „ekonomsko partnerstvo“, obezbijediti američkom narodu da povrati desetine milijardi dolara i vojne opreme poslate Ukrajini, a da će „takođe pomoći da ukrajinska ekonomija raste kako se brutalni i divlji rat bliži kraju“.

Prvi rusko-američki pregovori na visokom nivou poslije mnogo godina održani su 18. februara u prestonici Saudijske Arabije Rijadu.

Sa ruske strane u diskusiji su učestvovali ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i pomoćnik predsjednika Jurij Ušakov, dok se SAD predstavljali državni sekretar Marko Rubio, savjetnik za nacionalnu bezbjednost Majkl Volc i specijalni izaslanik za Bliski istok Stiven Vitkof.

Izvor (naslovna fotografija): Facebook

Ostavite komentar

Komentari (0)