Uloga odjeće Zelenskog u raspravi u Ovalnom kabinetu

Uloga odjeće Zelenskog u raspravi u Ovalnom kabinetu

Standard

02/03/2025

17:50

Bio je to prvi komentar američkog predsednika Donald Tramp kada je predsjednik Ukrajine u petak izašao iz svog automobila ispred Bijele kuće u Vašingtonu.

Bio je to prvi komentar američkog predsjednika Donald Tramp kada je predsjednik Ukrajine u petak izašao iz svog automobila ispred Bijele kuće u Vašingtonu.

„Sređeni ste danas”, rekao je Tramp dok ga je pozdravljao, misleći na crni duks Volodimira Zelenskog u vojnom stilu, ukrašen ukrajinskim trozubom.

Zelenski se klonio odjela, košulja i kravata na kopčanje – čak i tokom važnih sastanaka sa svjetskim liderima i obraćanja američkom Kongresu – otkako je počela potpuna ruska invazija na njegovu zemlju 2022. godine.

Ukrajinski lider je rekao da je izbor vojne odjeće pokazivanje solidarnosti sa vojnicima koji se bore protiv ruske vojske na linijama fronta.

To, međutim, već neko vrijeme iritira kritičare američke pomoći Ukrajini.

Tema razgovora desničarskih kritičara na spektakularan način privukla je globalnu pažnju tokom sada već ozloglašenog sastanka u Ovalnoj sobi sa Trampom i američkim potpredsjednikom Džej Di Vensom 28. februara.

Američki novinar je optužio Zelenskog da ne poštuje događaj jer nije obukao odjelo i to je odmah promjenilo atmosferu u prostoriji, javljaju prisutni reporteri BBC-ja.

Ubrzo su veća pitanja poštovanja i zahvalnosti podstakla raspravu u kojoj su američki predsjednik i potpredsjednik prekorili svog evropskog saveznika pred TV kamerama svjetskih medija.

Kada je sastanak otvoren za pitanja novinara, priliku je dobio Brajan Glen, glavni dopisnik Bijele kuće za konzervativnu kablovsku mrežu Real America's Voice.

„Zašto ne obučete odjelo?”, upitao je Glen. „Vi ste na sastanku na najvišem nivou u ovoj zemlji i odbijate da nosite odelo.

„Da li posjedujete odelo?”, nastavio je. „Mnogi Amerikanci imaju problema s tim što ne poštujete ovu instituciju.

Agresivno ispitivanje označilo je trenutak kada je ukrajinski predsjednik – koji je do tada izgledao kao da je vodio diplomatski, čak i prijateljski, razgovor sa Trampom – prvi put djelovao umorno i iznervirano.

„Nosiću kostim kada se ovaj rat završi”, odgovorio je Zelenski. (Riječ „odjelo” može se prevesti na ukrajinski kao „kostium”.)

Ukrajinski predsjednik se onda obratio novinaru.

„Možda nešto poput tvog, da. Možda nešto bolje, ne znam”, rekao je. „Možda nešto jeftinije.”

Glenovo pitanje ogolilo je primjedbe u svijetu politike MAGA, gdje neki – poput Džej Di Vensa – tvrde da ukrajinski lider izgleda ne pokazuje dovoljno zahvalnosti ili poštovanja prema SAD za tri godine vojne pomoći.

Bivši lokalni TV reporter iz Dalasa, koji je u konzervativnim krugovima postao poznatiji po svom radu na drugom pro-Trampovom kanalu, Right Side Broadcasting Netvork, Glen je nepokolebljivi Trampov obožavatelj.

Prošle godine je rekao za Politiko da je „100 odsto uz predsjednika Trampa i agendu Amerika na prvom mjestu”.

Navodno izlazi sa Mardžori Tejlor Grin, kongresmenom iz Džordžije koja je jedna od najglasnijih Trampovih pristalica.

Glen i Mardžori Tejlor Grin u Vašingtonu prošle godine
Glen i Mardžori Tejlor Grin u Vašingtonu prošle godinefoto: Getty Images

Glen je bio u prostoriji kao dio novinarske grupe Bijele kuće, koja prati predsjednika na zvaničnim događajima.

Trampova administracija je ove nedjelje preuzela kontrolu od udruženja novinara, rekavši da će to omogućiti veći pristup „novim glasovima”.

Real America's Voice, koji je osnovan 2020. godine, relativno je opskurna desničarska kablovska televizija, jedan od nekoliko pro-Trampovih kanala koji su se pojavili posljednjih godina.

Gosti i autori emisija su širili teorije zavere o raznim temama, uključujući predsjedničke izbore 2020, nerede u Kapitolu 2021. i QAnon.

U emisijama su im gostovala velika imena iz svijeta MAGA-e, poput Trampovog bivšeg glavnog savjetnika Stiva Benona, rokera koji je postao politički aktivista Teda Nudženta i Čarlija Kirka, osnivača konzervativne grupe Turning Point.

BBC je tražio komentar od mreže.

Nakon svađe u Ovalnoj sobi, Glen je objavio na internetu da ima „izuzetnu empatiju prema narodu Ukrajine”, ali je rekao da način na koji se obukao Zelenski pokazuje „njegovo nepoštovanje” prema SAD.

Pristalice Zelenskog su na internetu objavili slike Vinstona Čerčila u ležernoj odeći tokom Drugog svetskog rata.

Slike iz tog perioda prikazuju britanskog lidera kako nosi odjeću nalik kombinezonu na sastanku sa tadašnjim američkim predsjednikom Frenklinom Ruzveltom, a nosio je i vojne uniforme i odjela tokom sukoba sa svjetskim liderima.

Central Press/Hulton Archive/Getty Images

Poslije Glenovog pitanja, novinari su nastavili dalje o pomoći Amerike Ukrajini. Na kraju odgovora Tramp se vratio na pitanje o odjelu.

„Sviđa mi se tvoja odjeća”, rekao je i pokazujući na Zelenskog rekao: „Mislim da je lijepo obučen”.

Iza kulisa, Trampov stav je možda bio malo drugačiji, prema izveštajima.

Američki medij Akios je objavio da su prije sastanka zaposleni u Bijeloj kući tražili da Zelenski nosi odjelo i da su bili uvređeni kada se to nije dogodilo.

Međutim, dvojica svjetskih lidera su nastavili da odgovaraju na pitanja, manje-više srdačno, još skoro 20 minuta prije nego što je izbila rasprava sa američkim potpredsjednikom Džej Di Vens.

Vens je više puta pominjao „poštovanje” – nazivajući Zelenskog „gospodine predsjedniče”, dok ga je ukrajinski lider zvao „JD”.

„Mislim da je nepoštovanje da dođete u Ovalnu sobu i pokušate da parirate pred američkim medijima”.

Odatle je diskusija krenula nizbrdo.

Zelenski je ubrzo “izbačen” iz Bijele kuće, a odnosi dvije zemlje pali su na novi minimum.

Izvor: BBC na srpskom
Izvor (naslovna fotografija): Tanjug/AP

Ostavite komentar

Komentari (0)

X