test

Usvojena Rezolucija Evropskog parlamenta o oružanom sukobu u Banjskoj: Ukinuti sankcije Kosovu, uvesti Srbiji

Standard

19/08/2024

13:41

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su Rezoluciju o oružanom sukobu u Banjskoj.

Evropski parlament usvojio je Rezoluciju u kojoj je osuđen napad od 24. septembra, a od Evropske unije se traži da ukine sankcije Kosovu i da uvede sankcije Srbiji ukoliko se dokaže njena povezanost sa navedenim napadom, dok je Brisel potrebno da promijeni pristup dijalogu.

Evropski poslanici opisali su napad u Banjskoj kao užasan teroristički napad dobro organizovanih srpskih paravojnih formacija.

Ovom Rezolucijom evropske institucije pozivaju se da preduzmu restriktivne mjere protiv Srbije, ukoliko istrage pokažu direktnu vezu između države Srbije i napada u Banjskoj, ili ako vlasti u Beogradu ne pokažu volju za punu saradnju u istražnom procesu.

Evropski parlament takođe traži uvođenje sankcija protiv destabilizujućih aktera na sjeveru Kosova i lidera glavnih mreža organizovanog kriminala. U tom kontekstu upućuje se poziv da se slijedi primjer Amerike i sankcioniše Milan Radoičić.

U Rezoluciji se podsjeća da je u Srbiji proglašen nacionalni dan žalosti, a izražava se duboko žaljenje što su trojica poginulih terorista prikazani kao heroji koji su se borili za srpsku stvar, što je kao rezultat, navodi se u tekstu, snažno povećava političke tenzije u regionu.

Povezani članci

Evropska unija pozvana je da podrži istrage o ovom slučaju, a naglašava se važnost pozivanja počinilaca ovih napada na odgovornost i suočavanja sa pravdom. Kosovske vlasti pozvane su da iznesu sve dokaze u vezi sa incidentom, dok se od Srbije traži da u potpunosti sarađuje u istragama i da privede pravdi odgovorne osobe koje se nalaze u Srbiji, uključujući i njihovo izručenje Kosovu.

Osuđuje se pojačano prisustvo srpske vojske u blizini granice Kosova, a od Srbije se traži da se ubuduće uzdrži od podrške bilo kojoj terorističkoj grupi na sjeveru Kosova. Takođe, kritikuje se i ono što je opisano kao oštar huškački jezik koji se u Srbiji koristi za Kosovo i Albance, a koji po riječima evroposlanika podstiče tenzije.

U Rezoluciji se izražava žaljenje zbog ponašanja vlasti Srbije, na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, koje destabilizuje cio region. Međutim, izražava se žaljenje zbog nastavka kampanje Srbije za povlačenje priznanja Kosova i prepreka za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

Evropska unija pozvana je da igra proaktivniju ulogu u dijalogu kako bi Kosovo i Srbija sproveli sve tačke Sporazuma u pravcu normalizacije. Rezolucijom se od evropskog medijatora traži da predloži nov, inovativan i izbalansiran pristup medijaciji između strana, sa ciljem prevazilaženja postojećeg ćorsokaka i vraćanja povjerenja u proces.

U Rezoluciji se pozivaju Kosovo i Srbija da djeluju na smanjenju tenzija, da se uzdrže od retorike ili radnji koje bi mogle povećati tenzije i da djeluju na rasvjetljavanju svih činjenica u vezi sa napadom u Banjskoj.

Međutim, evroposlanici traže da se liberalizacija viznog režima za Kosovo ne dovodi u pitanje i da se ovo pitanje ne vezuje za dijalog Kosova i Srbije.

„Podsjećamo da sporazum o liberalizaciji viznog režima za Kosovo nije i ne treba da bude vezan za dijalog i da treba da stupi na snagu najkasnije do 1. januara 2025. godine“, navodi se u usvojenoj rezoluciji.

Izvor: RTK
Izvor (naslovna fotografija):Evropski parlament N1

Ostavite komentar

Komentari (0)