Želi da otkrije kako joj je ćerka umrla: Sud majci dao pravo da raspolaže Facebook profilom preminulog djeteta

Želi da otkrije kako joj je ćerka umrla: Sud majci dao pravo da raspolaže Facebook profilom preminulog djeteta

Standard

16/07/2018

07:29

Federalni ustavni sud Republike Njemačke u Karlsruheu prije par dana odlučio je da Facebook mora majci preminule djevojke omogućiti pristup njenom Facebook profilu i privatnim porukama, piše The Guardian.

Federalni ustavni sud Republike Njemačke u Karlsruheu prije par dana odlučio je da Facebook mora majci preminule djevojke omogućiti pristup njenom Facebook profilu i privatnim porukama, piše The Guardian.

Naime, sud je odlučio da roditelji mogu naslijediti ugovor koji je njihovo dijete sklopilo s nekom društvenom mrežom na isti način na koji bi naslijedili neka fizička dokumenta.

“Iz perspektive nasljednog prava, nema razloga da se digitalni sadržaj tretira drugačije od fizičkog”, stoji u obrazloženju suda.

Povezani članci

Žena koja se više godina s Facebookom bori za digitalno nasljedstvo svoje kćerke to radi kako bi pomogla policiji da utvrdi da li se njena 15-godišnja kćerka 2012. godine u Berlinu ubila ili je poginula u nesreći. Okolnosti smrti takođe igraju ulogu i u određivanju visine nematerijalne štete koju je vozač voza metroa zatražio da mu se isplati.

Roditelji djevojke kažu da su imali njenu šifru jer im je ona dala u zamjenu za dopuštenje da s 14 godina otvori profil na Facebooku, ali da je profil promijenjen iz običnog u počasni. Društvena mreža je ženi uskratila pristup profilu zbog, kako kažu, zakon o privatnosti, uprkos tome što je sud u Berlinu u decembru 2015. godine presudio u korist gospođe.

Nakon što se Facebook na tu odluku požalio, najviši sud Berlina presudio je u maju 2017. godine u korist Facebooka, što je ostavilo otvorenim pitanje o tome hoće li roditelji moći da čitaju poruke svoje djece, ali ne i odgovore drugih korisnika, prenosi Jutarnji.hr.

Odluka suda u Karlsruheu poništila je odluku iz 2017. godine te je u četvrtak naznačeno da zakoni o zaštiti podataka u ovom slučaju ne pokrivaju prava pokojnika.

“Saosjećamo se s porodicom, međutim istovremeno moramo osigurati da privatne poruke koje ljudi razmjenjuju na Facebooku ostanu privatne. U ovom smo predmetu zauzeli takvo stajalište, a činjenica da je predmet trajao toliko dugo pokazuje da ova stvar izuzetno kompleksna”, rekli su iz Facebooka.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X