Žižek u analizi na međunarodnom portalu „Prodžekt sindikejt“ naglašava da „Srbi traže vladavinu prava bez svih nepisanih pravila koja otvaraju vrata korupciji i autoritarizmu“.
On smatra da su nenasilne demonstracije u Srbiji jedinstvene jer se u protestima kaže: „Nemamo političkih zahtjeva, držimo se podalje od opozicionih stranaka i tražimo da ustanove vlasti u Srbiji rade u interesu građana“.„Demonstranti žele da izazovu prekid u procesu koji je vladajućoj stranci omogućio da uplivom i nadzorom nad svim institucijama državu drži kao taoca“, ističe Žižek.
Studenti i građani u Srbiji odbijaju dijalog s vlastima i nasilje, nemaju vođe, kaže ovaj politički analitičar i ukazuje da je to možda neka nova vrsta političkog aktivizma.
On smatra da će „u jednom trenutku, naravno, u igru morati da uđe organizovana politika“. Ali za sada, kako zaključuje, taj navodno apolitičan stav studenata i građana koji negoduju, „stvara uslove za novu politiku, a ne za drugu verziju iste stare igre da bi se postigli zakon i red, stolovi moraju biti počišćeni“.
Žižek podvlači da je „ovo dovoljan razlog da ostatak svijeta bezuslovno podrži proteste“.
Ti protesti dokazuju, ukazuje on, da „jednostavan, direktni poziv na zakon i red može imati veći učinak promjene od anarhičnog nasilja. Srbi žele vladavinu prava bez svih nepisanih pravila koja otvaraju vrata korupciji i autoritarizmu“.
Slovenački filozof zaključuje da je „najveći licemjer u ovoj priči Evropska unija koja se uzdržava od bilo kakvog pritiska na srpskog predsjednika Aleksandra Vučića iz straha da će gravitirati prema Rusiji“.
„Dok je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lejen izrazila podršku gruzijskom narodu koji se bori za demokratiju, ostala je izuzetno tiha o pobuni u Srbiji – zemlji koja je zvanični kandidat za članstvo u EU od 2012. godine“.
I, kako dodaje, „EU pušta Vučića na miru jer je obećao stabilnost i izvoz litijuma, ključnog resursa za električna vozila“.
Žižek ističe da je „nedostatak kritike iz EU, čak i u primjeru optužbi za izbornu prevaru, ostavio srpsko civilno društvo bez podrške“.
On dodaje da na demonstracijama u Srbiji nema zastava EU i predočava da „zamisao o obojenoj revoluciji koja je sprovedena u Ukrajini prije 20 godina kako bi se pridružila demokratskom Zapadu više nema nikakvog temelja – EU je dosegla još jedno političko dno“.
Preporučeno