Riječ je o satelitu MethaneSAT, koji je proizveo i kojim je upravljao Environmental Defense Fund (EDF). Lansiran je u martu 2024. godine u sklopu SpaceX-ove misije Transporter-10, a ova letjelica je dizajnirana da locira žarišta metana širom svijeta, posebno ona stvorena proizvodnjom nafte i plina, kao i da pruži slobodno dostupnu analitiku podataka o specifičnim izvorima emisija.
Sada, nakon jednogodišnjeg prikupljanja podataka, satelit više nije operativan.,,U petak 20. juna misija MethaneSAT je izgubila kontakt s MethaneSAT-om. Nakon iskorištavanja svih opcija za uspostavljanje komunikacije, shvatili smo da je satelit ostao bez napajanja, te da ga je vjerovatno nemoguće oporaviti”, navodi se u saopštenju EDF-a.
Iako nevidljiv, metan je jedan od najsnažnijih stakleničkih plinova. Molekule metana vrlo efikasno apsorbuju infracrveno zračenje zadržavajući 20 do 30 odsto više toplote u atmosferi Zemlje u odnosu na ugljični dioksid. Proizvodnja fosilnih goriva i industrijski otpad neki su od najvećih doprinosa metanu u atmosferi, a koji su povezani s ljudskim djelovanjem. Metan lebdi u Zemljinoj troposferi, odnosno na visini od osam do 15 kilometara i djeluje kao topli kaput oko planete.
MethaneSAT je dizajniran kao svojevrsna provjera komercijalnih klimatskih mjerenja, kako bi se pomoglo kreatorima politika da nezavisno od provjere izvještaje o emisijama u industriji.
Među EDF-ovim partnerima koji su pomogli u realizaciji projekta satelita vrijednog 88 miliona dolara su kompanija BAE Systems, Univerzitet Harvard, Svemirska agencija Novog Zelanda, Bezos Earth Fund, Google i drugi. Iako je MethaneSAD sada nefunkcionalan, operateri su odlučni u pretvaranju podataka u praktične rezultate.
Preporučeno
,,Nastavićemo da obrađujemo podatke koje smo dobili od satelita i objavićemo dodatne scene emisija proizvodnje nafte i plina u narednim mjesecima. Rješavanje klimatskog izazova zahtijeva hrabre akcije i preuzimanje rizika, a ovaj satelit je bio na čelu nauke, tehnologije i zagovaranja”, saopštio je EDF.