DeepSeek, kineska aplikacija, koja je za kratko vreme u potpunosti poremetila i uzburkala IT tržište, privukla je veliki broj korisnika. Razlog za to je jednostavnost upotrebe i brzina. Međutim, veliki broj korisnika je i odustao od ovog AI modela zbog sumnjivih rezultata i odgovora na upite.
Sve ovo je dovelo do toga da u Sjedinjenim Američkim Državama polako počnu da zabranjuju upotrebu DeepSeeka. Ali, američki senator Džoš Holi ide i korak dalje, pa je predložio uvođenje zakona koji bi u velikoj mjeri mogao da utiče na upotrebu DeepSeeka i njemu sličnih aplikacija.U predlogu ovog zakona se koristi veliki broj pravnih izraza, ali Ben Bruks – analitičar vještačke inteligencije s Harvarda je prokomentarisao da je u pitanju jedan od najagresivnijih predloga zakona koji su usmereni protiv veštačke inteligencije.
Predlog zakona sugeriše da bi osoba koja ,,uvozi tehnologiju ili intelektualno vlasništvo razvijeno u Kini” mogla da bude kažnjena zatvorskom kaznom u trajanju do 20 godina, kao i novčanom kaznom do milion dolara za fizička lica, odnosno do 100 miliona dolara za preduzeća.
Takođe, postoji i odredba za strane državljane, pa tako kršenje ovog zakona može da se tretira kao teško krivično djelo u okviru imigracionog zakona. To znači da svako ko prenese tehnologiju u Kinu može biti deportovan iz SAD.
Predlog ovog zakona je unio novi nemir, posebno, kada se pogleda kompletna slika u vezi sa DeepSeekom ali i TikTokom. Međutim, prema svemu sudeći, za sada nema nagoveštaja da bi moglo da dođe do rasprave o pomenutom zakonu.
Preporučeno
Američki odnosi sa Kinom nastavljaju da se zatežu, a ove dvije moćne države gotovo svakodnevno uvode nove mjere i ograničenja uvoza i izvoza tehnologija iz jedne zemlje u drugu.