Nastavlja se parnica u kojoj grupa književnika i autora tuži Meta-u za neovlašćeno korišćenje njihovih tekstova za treniranje velikog jezičkog modela Llama. Pojedini autori su otkrili svoje tekstualne isječke u tekstovima koje piše taj model, pa su zaključili da je on obučavan na ilegalno stečenim digitalnim kopijama njihovih radova, odnosno da je obuka sprovedena uz kršenje autorskih prava i bez njihove dozvole za takvo korišćenje intelektualnog vlasništva.
U parnici su tužioci već iznijeli dokaze da su u Meta-i s torenta skinuli najmanje 81,7 terabajta digitalizovanih knjiga s repozitorijuma kao što su Anna’s Archive, Z-Library i LibGen.,,Torenti nisu ilegalni”
U novom podnesku sudu u Meta-i su to praktično i priznali, ali tvrde da pritom nisu kršili zakone. Knjige su, kažu, preuzeli preko torenta, ali su preduzeli sve potrebne mjere da se one ne bi dalje dijelile, tj. ,,seed-ovale” ostalim korisnicima. Bez dokaza o daljoj distribuciji sadržaja, sud bi trebalo da odbaci navode optužbe za kršenje autorskih prava.
Pored toga, Meta tvrdi da su prilikom preuzimanja knjiga s repozitorijuma one skidane sa servera trećih strana, odnosno da to ni na koji način nije uticalo na tužioce i njihove računarske sisteme. Time pobijaju još jednu tačku optužnice, koja ih tereti za računarski kriminal.
,,Tužioci ne navode da je Meta koristila tehnološke mjere kako bi stekla bilo kakve podatke od tužilaca ili da su podaci podlegali bilo kakvim ograničenjima pristupa. Navode samo da je Meta podatke preuzela s ‘poznatog onlajn repozitorijuma’ koji je bio javno dostupan putem torenta”, tvrdi odbrana.
Preporučeno
Potom se ističe i glavni argument, koji zagovornici torenta uvijek vole da istaknu: “Suprotno tvrdnjama tužilaca, ne postoji ništa ‘inherentno nezakonito’ u samom torentovanju. Torenting je samo način da se korisnicima omogući preuzimanje (tj. kopiranje) datoteka”.