U jednom stručnom predavanju objasnio je kako su srce i stopala povezani, ali i da nekoliko uobičajenih tegoba kao što su otečena stopala ili grčevi u stopalima mogu predstavljati nedostatak minerala.
No, Berg ističe da uvijek potražite savjet stručnjaka prije nego što se odlučite na promjene u ishrani ili zdravstvenom režimu. Uz to, upozorava da morate razgovarati sa svojim ljekarom opće prakse nakon što primijetite problem sa stopalima.Utrnula stopala
Prema Bergu, periferna neuropatija može se pokazati kao utrnulost ili peckanje u stopalima zbog niskog nivoa vitamina On ističe da benfotiamin, oblik vitamina B1 topljiv u mastima, može pomoći u ovom slučaju.
Prema National Health Serviceu, periferna neuropatija se razvija kada su oštećeni živci u tjelesnim ekstremitetima. Procjenjuje se da pogađa gotovo jednu od 10 osoba u dobi od 55 i više godina u Ujedinjenom Kraljevstvu, a dijabetes (tip 1 i tip 2) prepoznat je kao najčešći uzrok.
NHS kaže da biste trebali posjetiti ljekara opšte prakse ako osjetite rane simptome periferne neuropatije, kao što su bol, trnci ili gubitak osjećaja u stopalima, gubitak ravnoteže ili slabost ili posjekotina ili čir na stopalu koji ne prolazi.
Plavi nožni prsti
Ako primijetite da vam prsti na rukama ili nogama postaju plavi, simptomi bi mogli biti povezani s preaktivnim simpatičkim nervnim sistemom.
“Ovo se često medicinski liječi blokatorima kalcijevih kanala. Magnezijum je prirodni blokator kalcijevih kanala i primarni regulator kalcija unutar stanica. Magnezijev glicinat je oblik magnezijuma koji se najbolje apsorbuje”, objašnjava Berg.
Grčevi u stopalima
Grčevi u stopalima i u listovima su među najranijim znakovima nedostatka magnezijuma.
Prema NHS-u, žene u dobi od 19 do 64 godine trebaju 270 mg magnezijuma dnevno, a muškarci u dobi od 19 do 64 godine trebaju 300 mg. Možda biste željeli uzimati suplemente, ali uzimanje previše suplemenata bez liječničkog nadzora može biti štetno.
“Kratkotrajno uzimanje visokih doza magnezija (više od 400 mg) može uzrokovati proliv”, upozorava NHS.
Ishranom je obično moguće unijeti sav magnezijum koji vam je potreban, a spanać, orašasti plodovi i peciva od cjelovitih žitarica su navedeni kao dobri izvori magnezijuma.
Otečene noge
Oticanje stopala obično uključuje dijabetes i višak šećera u krvi, što uzrokuje zadržavanje natrija i vode. Prema NHS-u, trebali biste posjetiti ljekara opšte prakse što je prije moguće ako osjetite simptome dijabetesa. Simptomi dijabetesa uključuju osjećaj jake žeđi, češće mokrenje nego inače, osjećaj jakog umora, gubitak težine, svrbež oko penisa ili vagine i zamagljen vid.
Promjena boje potkoljenica i stopala
Ova stanja su često uzrokovana problemom cirkulacije. Duboka venska tromboza je stanje u kojem se razvijaju ugrušci u venama potkoljenica. To može uzrokovati zadržavanje tečnosti i promjenu boje potkoljenica i stopala.
NHS ističe da posjetite ljekara što je prije moguće ako mislite da imate duboku vensku trombozu. Simptomi u nozi uključuju pulsirajuću bol pri hodu ili stajanju, otok, toplu kožu oko bolnog područja, crvenu ili tamnu kožu je bolno područje i natečene vene koje su tvrde ili bolne na dodir.
Preporučeno
“Bol u nožnom palcu obično je simptom gihta uzrokovanog previše mokraćne kiseline. Smanjenje oksalata u ishrani ponekad može riješiti ovaj problem. Magnezij takođe može pomoći u smanjenju oksalata”, navodi Berg.