test

BORIS ĆALIĆ ZA STANDARD O TAJNAMA INSPIRACIJE I ODRŽIVOSTI U MODNOJ INDUSTRIJI: Botanički motivi i prirodni sjaj kao glavna vodilja mog dizajna

J. Muminović

01/08/2024

09:24

Crnogorski modni dizajner otkriva tajne svoje najnovije kolekcije inspirisane prirodom. Kroz botaničke motive i zemljane tonove, Ćalić donosi povratak boja u svoje kreacije, koristeći prirodne materijale koji odražavaju duh Mediterana. U ekskluzivnom razgovoru za Standard, Ćalić govori o izazovima održive mode, saradnji sa L’Occitane brendom, te važnosti očuvanja kulturnog nasljeđa u modnoj industriji.

STANDARD: S obzirom da ste u izuzetno kratkom roku uspjeli da pripremite niz modela haljina visoke mode, gdje ste pronašli inspiraciju za dizajn i materijale?

ĆALIĆ: Inspiraciju sam crpio kroz botaničke vrste biljaka koje ovaj brend koristi u svom asortimanu. Početna vodilja kroz istraživački rad bila je zemlja iz koje sve nastaje i rađa se. Tako će se u koloritu kolekcije naći zemljani tonovi u kombinacijama sa žutom, oker, narandžastom, ljubičastom i maslinastom.  Ovo je svojevrstan povratak korišćenja boje u mom dizajnu koji nije bio prisutan u mojim kreacijama još od prve kolekcije.  Materijali imaju prirodan sjaja sto mi je bilo vrlo bitno. 

Zalazak sunca, pretapanje svjetlosti i sunca i žena koja se nalazi u tom dijelu dana, vizija su u kojoj je zastupljen taj “zlatni sat” zato materijali imaju prirodan sjaj koji docarava duh Mediterana i Provanse gdje upravo rastu sve te divne biljke koje su mi bile inpirativne za rad. Kolekcija je izrađena od čiste biološke svile. Za razliku od prethodne kolekcije u kojoj sam reciklirao materijale, ovoga puta sam se odlučio za materijal koji nije lako dostupan. Upravo zbog toga, raditi održivu modu u Crnoj Gori nije lako.

STANDARD: Koristili ste prirodne materijale, šta to znači u kontekstu zaštite mode?

ĆALIĆ: Održiva moda se stvara od gotovih odjevnih komada, bilo da su iz second-hand radnji ili radnji koje prodaju vintage komade. Znamo da Crna Gora nema adekvatnu ponudu u tom domenu, te je i to prepreka u radu. Svakako, dizajneri u Crnoj Gori ne stvaraju serijsku proizvodnju jer nemamo razvijenu modnu industriju, te na taj način Crna Gora nije ugrožena od masovne proizvodnje od strane kreativaca. Jedan dio mog djelovanja i osvješćivanja modne publike je da kupuju garderobu koja je kvalitetnija, da biraju komade koji će im trajati. Iskreno, ponekad i ja upadnem u zamku privlačenja povoljnijih komada, ali nakon jedne sezone taj komad garderobe više nije istog kvaliteta i izgleda, te samim tim nije upotrebljiv. Zato je mnogo bolje kupovati manje i pametnije investirati u komade koji nisu trendovski, već mogu da se nose iz sezone u sezonu. To je donekle i moja misija u stvaranju kolekcija.

Volim da kreiram odjevne komade koji će moći da se nose više od jedne sezone, sa vidljivim klasicima sa mojim pečatom. Ne volim da stvaram komade koji nisu funkcionalni, već volim da vidim svoje komade na ulicama svog grada. Tako je i sa ovom kolekcijom.

STANDARD: Šta znači održiva moda? Koliko je taj trenda rasprostranjen danas među modnim dizajnerima?

ĆALIĆ: Smatram da je održiva moda od suštinske važnosti za budućnost naše planete i društva. Ona obuhvata pristup dizajnu, proizvodnji i potrošnji odjeće koji uzima u obzir ekološke i društvene uticaje. Održiva moda se razlikuje od klasične mode po nekoliko ključnih aspekata. Prije svega, koristi ekološki prihvatljive materijale, kao što su organski pamuk, reciklirana vlakna i prirodne boje, dok klasična moda često koristi sintetičke materijale i hemikalije koje zagađuju okolinu.

Takođe, održiva moda se fokusira na fer radne uslove i pravednu naknadu za radnike, te teži stvaranju kvalitetnih komada koji traju duže, za razliku od brze mode koja proizvodi odjeću koja se brzo troši i mjenja, a često zavisi od jeftine radne snage u lošim uslovima. Održiva moda nije samo trend, već neophodan korak ka očuvanju prirodnih resursa i stvaranju pravednijeg društva. Kroz edukaciju i promjenu potrošačkih navika možemo zajedno doprineti pozitivnim promjenama u modnoj industriji.

STANDARD: Partner revije je L’occitane, popularni francuski brend koji karakteriše kozmetika isključivo prirodnog porijekla, kako je došlo do saradnje?

ĆALIĆ: Priroda je velika pokretačka energija mojoj mašti. Botanički motivi su jos ranije bili prisutni u mom stvaralaštvu. Ovoga puta sam se odlučio da kroz kolekciju proljeće-ljeto 2025 prikazem duh Mediterana. Kao idealn spoj prirode, estetike i etike učinilo mi se da bi brend kao sto je L’Occitane bio idealan izbor za ovaj projekat. Privatno sam veliki ljubitelj njihove kozmetike tako da mi nije bilo teško da uvezem ključne biljke koje su zastupljene u njihovim proizvodima sa mojim dizajnom. Tako haljina koja je otvorila reviju nosi naziv Immortelle inspirisano smiljem. Bergamot haljina urađena u zutoj boji. Zatim haljina ljubičaste inspirisana poljima Lavande. Samo su neke od zaštitnih biljaka L’Occitane kozmetike koja mi je pomogla da lijepo zaokruzim ovu kreativnu priču.

STANDARD: Poznato je da oblačite brojne javne ličnosti iz svijeta umjetnosti i društveno-političkog života, Vaše kreacije se nose na internacionalnim javnim scenama i zvaničnim prijemima, uspješno parirate kreatorima poznatih svjetskih brendova – gdje nalazite inspiraciju za takve kreacije?

ĆILIĆ: Priroda kao i bogato kulturno naslijeđe Crne Gore su dva ključna elementa u mom stvaralaštvu. Kreiranje mode prema kulturnoj baštini pretpostavlja upućenost u narativnu strukturu – u ovom slučaju u interpretacije narodne nošnje, u kontekstu re-konstrukcije nekadašnjeg života. U jednoj modnoj kreaciji koristio sam motive crnogorskog zlatoveza, projektovane na odjevne predmete djevojaka. Pritom, nastojao sam da jedan stilizovani ukras stavim u novi sklop, izvan njegove simboličke funkcije u nacionalnoj naraciji.

Zaista smatram da je neophodno ukazati na značaj valorizovanja, očuvanja i afirmisanja tradicionalnog načinaodijevanja jer je upravo očuvanje kulturnog nasljeđa i prenošenje tradicionalnih vrijednosti ono što daje identitet određenoj destinaciji i predstavlja potencijalno najznačajniji faktor formiranja nacionalnog brenda kojim se gradi najpozitivnija slika. Drugim riječima, ne može se stilizovati kulturna baština, a da se ona u dizajnu ne proizvede kao tradicija. Utoliko, dizajn o kome sam govorio ima i svoju etnografsku vrijednost. Identiteti u storyling marketingu prema tome nisu nacionalni identiteti, nego identiteti roba ili usluga, odnosno konstrukcije koje zamjenju standarde- robne marke.

Takođe, jako mi je drago da neko ko dolazi iz Evrope, kao gospođa Fon der Lajen prepoznaje značaj kulturne baštine Crne Gore i da je na ovaj način, stavljanjem broša prilikom posjete Crnoj Gori, ukazala poštovanje. 

STANDARD: U opštoj ekspanziji modne industrije, kojom upravljaju razni investicioni fondovi i svjetske korporacije, koliko se cijeni rad domaćih kreatora? Da li se ta autentičnost može valorizovati?

ĆILIĆ: Autentičnost je najvažniji faktor da budete prepoznati u moru modnih brendova. Važno je da stvarate svoj kreativni univerzum i da imate prepoznatljiv stil, koji će te njegovati godinama. Bitno je cijeli proces posmatrate kao igru. Da razmišljate izvan okvira tradicionalnih konvencija. Mladi dizajneri donose novi pogled na modu, noseći je u smjeru moderne slobode. Oni nas podsjećaju da je moda neprestana evolucija, i da je kroz njihovu kreativnost i strast moda uvijek u pokretu. 

STANDARD: Da li nam za kraj možete otkriti šta će biti u trendu u narednom modnom razdoblju jesen/zima? Šta ćete Vi ponuditi Vašim klijetima i klijentkinjama?

ĆILIĆ: Odjeća koju stvaram odražava ideju da manje može biti više. Moji dizajni su jednostavni, ali izuzetno sofisticirani.  Vjerujem da luksuz ne mora biti glasan ili raskošan; umjesto toga, pravi luksuz se nalazi u pažljivo izrađenim komadima koji pružaju nosiocu oskećaj samopouzdanja i elegancije. U svijetu gdje se modni trendovi brzo smjenjuju, inspiracija u diskretnom luksuzu predstavlja stabilnu tačku.  To je podsjetnik da su najvrijednije stvari često one koje ne morate istaći, već ih nosite sa sigurnošću. Moja filozofija stvaranja odjeće je da inspirišem ljude da istraže svoj jedinstveni izraz kroz suptilne detalje i jednostavnu eleganciju

Ono što bi volio jeste da se moje kolekcije nose i van našeg regiona, da razvijem tu internacionalnu platformu. Imam takođe puno stranih klijenata preko prodaje kroz One and only resort, a plan je da negdje uskoro otvorim i svoj privi online shop. Fokus usmjeravam na inostrano tržište prvenstvenozbog estetike koju gajim, kao i zbog većeg tržišta i mogućnosti koje pruža. Međutim, posebno mi je zadovoljstvo da vidim svoje kreacije kako žive na ulicama moga grada.

Izvor (naslovna fotografija):

Ustupljena fotografija

Ostavite komentar

Komentari (0)