Rerna prvo treba da se zagrije, to smo svi naučili od naših majki, ali da li je to i danas tako.
Paljenje rerne ne znači da je ona odmah spremna za pečenje.Iako djeluje da je dovoljno podesiti temperaturu i staviti jelo unutra, mnogi obroci na kraju budu nejednako pečeni, manje ukusni ili čak nebezbjedni za konzumaciju zbog toga.
To je greška koju mnogi prave – potpuno nepotrebno
Toplota koja pravi razliku
Prethodno zagrijevanje rerne omogućava pravilan i trenutan početak pečenja. Kada unutrašnjost rerne dostigne željenu temperaturu, hrana počinje ravnomjerno da se termički obrađuje, piše Večernji list.
Kod poslastica, to znači pravilan rast, lijepu koricu i mekanu sredinu. Kod mesa, razlika je još izraženija – spoljašnjost dobija zlatno-smeđu boju, dok sokovi ostaju zarobljeni unutra.
Ako se jelo stavi u hladnu rernu, može početi da se suši umjesto da se peče. Rezultat je suvo meso, neprijatna tekstura i gubitak ukusa. Čak i kod naizgled jednostavnih jela, ovaj korak često određuje konačan rezultat.
Pitanje bezbjednosti, ne samo ukusa
Temperatura ima dodatnu ulogu, naročito kod pripreme sirovog mesa.
Hrana koja predugo ostaje u temperaturnom opsegu između pet i 60 stepeni Celzijusa postaje idealna podloga za razvoj bakterija.
Prethodno zagrijavanje rerne skraćuje to kritično vrijeme, pa se meso brže termički obrađuje do bezbjedne unutrašnje temperature.
Isto važi i za jela u kojima je termička reakcija sa sredstvima za narastanje važna. Ako rerna nije dovoljno topla, reakcije jednostavno ne funkcionišu kako treba. Rezultat je zbijeno, teško i vizuelno neprivlačno jelo.
Izuzeci postoje, ali su rijetki
U pojedinim slučajevima, ovaj korak može se preskočiti.
Kada podgrijevate gotova jela, poput parčeta pice, pečenog krompira ili tjestenine od prethodnog dana, prethodno zagrijevanje nije neophodno. Ali čak i tada, rerna koja je već ugrijana uradiće posao brže i ravnomjernije.
A rezultat je savršena pica.
Kod jela u kojima struktura i volumen nisu presudni, možemo uštedjeti malo vremena. Ali tamo gdje je važan svaki detalj – od hrskave korice do mekane sredine – prethodno zagrijevanje rerne je osnovni uslov.
Mala navika, velika razlika
Preporučeno
Potrebno je samo nekoliko dodatnih minuta. Rezultat je jelo koje impresionira izgledom, ukusom i teksturom. Hrana neće samo izgledati bolje – biće i bezbjednija, i prijatnija za jelo.