Međutim, s porastom njihove upotrebe, raste i zabrinutost oko potencijalnih zdravstvenih rizika koje nose, posebno kada je riječ o zračenju mobilnih telefona.
Šta je zračenje mobilnih telefona?Kao i svi drugi elektronski uređaji, pametni telefoni emituju određenu količinu zračenja. Oni koriste nevidljive energetske talase kako bi prenosili glasovne pozive, poruke, fotografije i e-poštu do obližnjih mobilnih tornjeva, koji ih dalje mogu proslijediti gotovo bilo gdje u svijetu.
Međutim, važno je napomenuti da postoje različite vrste zračenja. Zračenje mobilnih telefona spada u kategoriju neionizirajućeg zračenja, koje nije dovoljno snažno da bi oštetilo DNK ili uzrokovalo ozbiljne zdravstvene probleme poput raka.
Istraživanja o uticaju zračenja mobilnih telefona
Tokom posljednje tri decenije sprovedena su brojna istraživanja o potencijalnim zdravstvenim rizicima povezanim s upotrebom mobilnih telefona. Uprkos povremenim senzacionalističkim naslovima u medijima, većina stručnjaka i zdravstvenih organizacija, uključujući Američku agenciju za hranu i lijekove (FDA), Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), slažu se da ne postoje dokazi da zračenje pametnih telefona uzrokuje zdravstvene probleme.
Nekoliko studija tokom godina sugerisalo je moguću vezu između upotrebe mobitela i tumora mozga. Međutim, mnoge od tih studija su kasnije opovrgnute zbog metodoloških nedostataka.
Na primjer, jedna studija iz 2010. godine pronašla je malu povezanost između jedne vrste tumora mozga i najviših stepena upotrebe mobilnih telefona. No, sami istraživači su priznali da su “pristranost i greška” spriječili dokazivanje uzročno-posljedične veze.
Ograničenja istraživanja
Jedan od glavnih izazova u proučavanju dugoročnih rizika od zračenja mobilnih telefona je taj što se tehnologija neprestano mijenja i razvija. Telefoni koje ćemo koristiti za desetak godina vjerovatno će se uveliko razlikovati od onih koje koristimo danas. To otežava pripisivanje bilo kakvih zdravstvenih problema specifično mobitelima.
Osim toga, s obzirom na to da većina ljudi u razvijenim zemljama posjeduje mobilne telefone, bilo bi gotovo nemoguće izdvojiti njihovu upotrebu kao jedini razlog zbog kojeg je neko obolio od raka. Nepovezani faktori rizika, poput izloženosti zagađenju vazduha, pušenja, nezdravih navika ili čak puke slučajnosti, mogu biti pravi krivci.
Mjere opreza i regulativa
Uprkos nedostatku dokaza o štetnosti zračenja mobilnih telefona, regulatorna tijela poput Federalne komisije za komunikacije (FCC) i njihovi međunarodni pandani postavljaju ograničenja za količinu zračenja koju novi telefoni smiju emitovati.
Prema riječima stručnjaka, ta se ograničenja temelje na razinama zračenja koje bi teoretski mogle povisiti temperaturu našeg tijela za djelić stepena. Da bi zračenje predstavljalo zdravstveni rizik poput opekotina ili groznice, moralo bi povisiti temperaturu tijela za nekoliko punih stepeni, što mobiteli nikada ne mogu učiniti.
Pored toga, novije tehnologije zapravo emituju manje zračenja u odnosu na starije modele telefona. Isto tako, prelazak na 5G mreže ne nosi veće rizike od prethodnih generacija mobilnih mreža.
Iako je razumljiva zabrinutost oko potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih s upotrebom pametnih telefona, trenutni naučni dokazi ne ukazuju na to da zračenje mobilnih telefona uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme poput tumora mozga.
Ipak, s obzirom na sveprisutnost mobilnih uređaja u našim životima, važno je i dalje pratiti istraživanja na ovom području. Ako ste i dalje zabrinuti, uvijek možete poduzeti mjere opreza poput ograničavanja vremena provedenog na telefonu, korišćenja zvučnika ili slušalica tokom poziva te držanja uređaja podalje od tijela kada nije u upotrebi.
Preporučeno
Na kraju, iako prekomjerna upotreba pametnih telefona može imati negativne posljedice na naše zdravlje i odnose, kada je riječ o zračenju, možete odahnuti. Dokle god se pridržavate preporučenih mjera opreza, nema razloga za brigu.