Matura ili modna pista? Sve veći pritisak luksuza na djecu i roditelje

Matura ili modna pista? Sve veći pritisak luksuza na djecu i roditelje

K. Perković

12/05/2025

17:01

Maturske i polumaturske večeri nekada su bile jednostavne, tople proslave kraja školskog poglalja, s prijateljima, uz ples, skromnu svečanost i mnogo emocija. Danas, taj duh se sve više gubi pod pritiskom glamura i potrošnje.

Matura je, sve češće, događaj koji podsjeća na crveni tepih – sa skupocjenim toaletama, iznajmljenim automobilima i profesionalnim fotografima, a manje na proslavu znanja, prijateljstva i odrastanja.

Matura i polumatura u Crnoj Gori – između proslave i prestiža

U Crnoj Gori, polumatursko veče (deveti razred osnovne škole) i matursko veče (kraj srednje škole) imaju posebno mjesto u školskom i društvenom životu mladih. Ove proslave, koje bi trebalo da budu prelazak iz jednog životnog razdoblja u drugo, često se pretvaraju u događaje visokog pritiska – kako za djecu, tako i za roditelje.

Sve češće, večeri koje bi trebale da slave odrastanje i trud, postaju takmičenje u izgledu, luksuzu i društvenim mrežama.

Skupocjeni izgled postao norma

Učenici – već od osnovne škole – suočavaju se s pritiskom da „zablistaju“. Haljine po mjeri, odijela po posljednjim trendovima, profesionalno šminkanje i frizure, pa čak i zakazivanje termina za fotografisanje, postali su standard.

Roditelji, često s najboljom namjerom, prate te trendove, želeći da njihovo dijete „ne zaostaje“. Međutim, posljedica je stvaranje nesigurnosti kod mladih koji nemaju iste mogućnosti, ali i osjećaja da ne vrijede dovoljno ako ne izgledaju „spektakularno“.

Dolazak u stilu – automobili, limuzine, snimanja

Na maturu se sve češće ne dolazi s roditeljima ili prijateljima, već u iznajmljenim limuzinama, sportskim automobilima, pa čak i uz vozače. Prate ih profesionalni fotografi i snimatelji koji bilježe svaki korak, a sve to završava na Instagramu, TikToku i Snapchat storijima.

Takva atmosfera dodatno pojačava osjećaj socijalne razlike i potrebe da se „parira“, čak i kada porodica to sebi ne može da priušti.

Uticaj društvenih mreža – lajkovi važniji od doživljaja

Društvene mreže igraju veliku ulogu u oblikovanju očekivanja oko mature i polumaturskih večeri. Fotografije i snimci sa događaja postaju sadržaj za Instagram, TikTok i Snapchat – gdje se broj pregleda, lajkova i komentara često posmatra kao pokazatelj uspješnosti večeri. To dodatno pojačava pritisak na djecu da izgledaju besprijekorno, jer ne žele da ih „internet zaboravi“. Umjesto da dožive maturalno veče kao lični trenutak radosti i zatvaranja jednog poglavlja, mnogi ga vide kao priliku za javno predstavljanje i dokazivanje.

Gubi li se smisao?

U trci za savršenim izgledom i luksuzom, zaboravlja se pravi smisao mature – proslava rada, truda, prijateljstva i prelaska u novo životno poglavlje. Umjesto zajedništva i veselja, među učenicima se sve češće osjeća rivalitet i poređenje.

Poznati američki psiholog Jean Twenge, autorka knjige iGen, kaže:

„Savremena djeca odrastaju u kulturi poređenja. Matursko veče, koja bi trebalo da bude emotivna i lična, sve više liči na društveni eksperiment – gdje se mjeri nečija vrijednost brojem lajkova i brendom haljine. Slavite znanje, trud i prijateljstva. Jer pravo bogatstvo ne nosi se na sebi – nosi se u sebi“.

Izvor (naslovna fotografija):. Shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)

X