Ljudi koji su napravili najmanje 7.000 koraka dnevno imali su 31 odsto manji rizik od simptoma depresije od osoba koje su manje hodale, takođe je pokazala nova analiza.
“Pravljenje više svakodnevnih koraka promoviše mentalno zdravlje poboljšanjem funkcije mozga, poboljšanjem raspoloženja, smanjenjem stresa i podsticanjem pozitivnog ponašanja”, kaže koautorka studije dr Estela Himenez Lopez, sa Univerziteta Kastilja-La Manča u Kuenki, Španija.Veza između svakodnevnih koraka i raspoloženja
Analiza je ispitala podatke o ljudima koji su nosili pametne satove kako bi izmjerili svoje dnevne korake.
Istraživači su procijenili vezu između broja koraka i raspoloženja na osnovu toga da li su učesnici imali formalnu dijagnozu depresije ili da li su prijavili simptome depresije na upitnicima koji procjenjuju njihovo mentalno zdravlje.
U svim manjim studijama uključenim u novu analizu, prosječan broj dnevnih koraka učesnika kretao se od oko 2.900 do otprilike 10.000.
Jedno ograničenje studije je to što istraživačima nedostaju dugoročni podaci o tome kako bi broj koraka mogao uticati na raspoloženje tokom perioda od nekoliko mjeseci ili godina.
Preporučeno
Još jedan nedostatak je to što istraživačima nedostaju podaci da bi utvrdili da li bi više od 10.000 koraka dnevno moglo da pruži još veće koristi za mentalno zdravlje, piše Everyday Health.