Mnogi poistovjećuju koala roditeljstvo sa roditeljstvom vezanim za bebu, koje je skovao dr Vilijam Sirs osamdesetih godina, koji je preporučio sedam ključnih principa u pristupu vaspitanju djece, koji uključuju: vezivanje od rođenja, dojenje, nošenje bebe, zajedničko spavanje, reagovanje na plač bebe i opreznost prema bilo kakvoj vrsti dresure, spavanja ili bilo čega drugog. Današnji koala roditelji su labava interpretacija tog roditeljskog stila.
„Baš kao mama koala i njeno mladunče, roditelji koale daju prioritet bliskosti sa svojim djetetom, nevjerovatno su brižni i osjetljivi na potrebe svog djeteta“, objašnjava dr Lilit Ajrapetjan, klinički psiholog iz Los Anđelesa, specijalizovana za mentalno zdravlje majki.Ova filozofija roditeljstva usmjerena je na izgradnju emocionalne sigurnosti i bliskosti između roditelja i djeteta i utemeljena je na teoriji vezanosti. To znači da roditelji koale rade na izgradnji zdravih, sigurnih veza kod svoje djece, što im koristi dok odrastaju.
„Istraživanja pokazuju da visoko osjetljivi njegovatelji, posebno tokom formativnih godina djetetovog života, pomažu djeci da izgrade vještine emocionalne regulacije, zdravije odnose kasnije u životu, bolju otpornost i još mnogo toga“, dodaje dr Ajrepetjan.
Karakteristike roditelja koala
Ova vrsta roditelja generalno ima blisku vezu sa svojom djecom.
Ovaj roditeljski stil insistira na bliskosti, brzini reagovanja i prisustvu – fizičkom i emocionalnom, čemu mnogi današnji roditelji teže umjesto autoritarnijih rutina.
Ali to ne znači da su te karakteristike uklesane u kamen – roditelji koji žele da prihvate stil koala roditeljstva mogu ga učiniti korisnim za svoju ličnu porodičnu dinamiku prateći neke labave smjernice.
Na primjer, roditelji koale ne samo da daju prioritet čestoj fizičkoj naklonosti poput maženja i zagrljaja, već postoji i obilje emocionalne topline. Evo još nekih karakteristika koje roditelji koale često pokazuju.
- Brzo reaguju na plač svoje bebe: Kao i roditeljstvo koje je savjetovao dr Sirs, roditelji koale reaguju na bebin plač i izbjegavaju da je puste da se isplače;
- Brzo reaguju na sve emocije djeteta i zadovaljavaju njegove potrebe. Na kraju, roditelji uče bebin stil komunikacije i intuitivno razumiju šta joj je potrebno;
- Daju prioritet kontaktu koža na kožu: Od samog rođenja, roditelji koale često imaju detaljne planove za porođaj koji uključuju kontakt koža na kožu odmah nakon rođenja i dojenje što je prije moguće;
- Često drže, grle i maze dijete;
- Nošenje bebe: Baš kao i prava koala, roditelji često nose svoje bebe u marami ili drugoj nosiljci i uvijek ih uzimaju u naručje ako plaču ili su uznemirene;
- Spavanje u blizini: Roditelji koale spavaju sa bebom u istoj sobi, često do godinu dana starosti. Ovo je u skladu sa preporukom Američke akademije za pedijatriju (AAP) da bebe spavaju u istoj sobi, ali u svom krevetu tokom prvih najmanje šest mjeseci života.
- Pružaju nježno vođstvo: Kada njihovo dijete odraste, roditelji koale nastoje da usmjeravaju djecu i održe toplu komunikaciju, umjesto strogog disciplinovanja. Uglavnom radije koriste potkrepljenje i pozitivne primjere;
- Roditelji koale su takođe uspješni u pružanju podrške koja je djeci potrebna, dok im istovremeno dozvoljavaju da bezbjedno sami istražuju.
Ovaj roditeljski metod pomaže u izgradnji osjećaja nezavisnosti, a istovremeno daje prioritet bliskosti i vezivanju koje dolaze sa ovim stilom roditeljstva.
Prednosti koala roditeljstva
Najveća prednost ovakvog stila roditeljstva je to što podržava zdrav emocionalni razvoj i vezu između roditelja i djeteta. Iako nema mnogo specifičnih istraživanja, neke studije su otkrile da je izgradnja vezanosti sa djetetom od ranog uzrasta korisna.
Na primjer, naučnici su otkrili da djeca sa sigurnom vezanošću obično budu otpornija i kompetentnija kao odrasli, dok ona bez sigurnog odnosa mogu da imaju problema da ostvare kontakte sa drugima, obično su nepovjerljivi i nedostaje im samopouzdanje.
„Roditelji koale i njihova djeca obično imaju jaku emocionalnu vezu, gdje se dijete osjeća podržano i zbrinuto“, objašnjava Ajrapetjanova. „Djeca ovakvih roditelja takođe uglavnom imaju jaku emocionalnu regulaciju i vještine suočavanja.“
Pored toga, djeca koja su emocionalno vezana za svoje roditelje često imaju naprednije jezičke vještine i smanjen nivo stresa kasnije u životu.
Zagovornici koala roditeljstva slažu se da je ovaj stil roditeljstva utemeljen u empatiji, povjerenju i sigurnosti.
Mane koala roditeljstva
Iako ovakav roditeljski stil može biti korisan za razvoj djeteta, on takođe može biti fizički i emocionalno zahtjevan. Normalno je da se roditelji osjećaju iscrpljeno kada su uvijek dostupni da zadovolje emocionalne potrebe svog djeteta i da budu fizički bliski u svakom trenutku.
U stvari, nije neuobičajeno da povremeno osjete nezadovoljstvo, posebno ako je dijete mnogo vezano, posebno ako imaju još djece ili u trenucima velikog stresa. U takvim trenucima, savjetuju psiholozi, roditelji ne bi trebalo da osjećaju krivicu ukoliko primijene neku drugu metodu kada im je potrebno olakšanje.
Preporučeno
Roditelji takođe mogu upasti u zamku pokušaja da budu savršeni roditelji i da se obeshrabre kada ne mogu da shvate šta je njihovoj bebi potrebno ili moraju da podijele svoje vrijeme između druge djece ili obaveza van roditeljstva.f