Matcha je zeleni prah koji se ustvari dobiva od zelenog čaja, a u Japanu se već stoljećima koristi kao tradicionalni lijek. Dobija se od istih listova kao i zeleni čaj (Camellia sinensis), ali se uzgaja i bere na poseban način.
Za razliku od običnog čaja, kod matche se konzumira cijeli list u prahu, što znači i više hranljivih materija i jači efekti. Matcha je zaista stekla popularnost u SAD-u 2015. godine, kada je Gwyneth Paltrow objavila post na Instagramu u kojem je podijelila da je probala matcha latte u jednom lokalnom kafiću.O Zendayi, Gigi Hadid i Hailey Bieber koje je sve češće viđamo sa zelenim napitkom u ruci da i ne govorimo. Influencerke i fitness entuzijasti ga hvale, promovišu i ugrađuju u svakodnevnu rutinu. Ipak, postavlja se pitanje: Je li matcha zaista zdravija od kafe?
Benefiti kafe
Osim neodoljivog okusa i mirisa koji često bude prva asocijacija na jutro, kafa ima bogat spisak zdravstvenih koristi.
Kofein, glavni aktivni sastojak kafe, djeluje kao stimulans centralnog nervnog sistema. Povećava nivo energije, skraćuje reakcijsko vrijeme i poboljšava koncentraciju. Jedno istraživanje je pokazalo da kofein povećava vrijeme do iscrpljenosti tokom vježbanja za čak 12 posto i značajno smanjuje osjećaj umora.
Kod starijih osoba, kafa je povezana s boljom fizičkom funkcijom i bržim hodom. Zato nije čudo da sportisti često koriste kafu kao prirodni dodatak za bolji rezultat i veću izdržljivost.
Istraživanja ukazuju i da kafa može uticati na skladištenje masti i zdravlje crijeva, što može pomoći kod upravljanja tjelesnom težinom.
Pijenje kafe na redovnoj bazi može biti povezana sa smanjenim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 na duže vrijeme. Jedno isttraživanje je pokazalo da svaka dodatna šolja kafe dnevno može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 za šest posto.
S druge strane, konzumacija više od dvije šolje dnevno povezana je s manjom stopom fibroze jetre i karcinoma kod osoba koje imaju probleme s jetrom, pokazalo je drugo istraživanje.
Pored toga, redovan unos kafe (tri do pet šolja dnevno) smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Kafa može smanjiti rizik od depresije, a jedno istraživanje na više od 200.000 ljudi pokazala je i smanjenje rizika od samoubistva kod konzumenata kafe.
Takođe, kafa može pomoći u zaštiti od neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimera i Parkinsona te potencijalno produžiti životni vijek.
Međutim, kafa nije za svakoga. Konzumacija kofeina u velikim količinama može izazvati nuspojave kao što su: povećanje krvnog pritiska, glavobolja, nervoza i anksioznost, nesanica, drhtavica i ubrzan rad srca, dehidratacija, povišeni holesterol te zavisnost sa mogućim padom pritiska.
Trudnice, dojilje, osobe sa povišenim krvnim pritiskom i one sa nedostatkom gvožđa treba da ograniče unos kofeina na ispod 200 miligrama dnevno. Naime, ako se kafa konzumira istovremeno ili preblizu obroka, može otežati apsorpciju gvožđa u vašem tijelu.
Koji su benefiti matche
Matcha je bogata katehinima, posebno EGCG-om (epigalokatehin galatom), snažnim prirodnim antioksidansom koji štiti ćelije i smanjuje rizik od hroničnih bolesti.
Takođe, zahvaljujući visokom sadržaju EGCG-a, matcha pokazuje obećavajuće rezultate u laboratorijskim testovima u borbi protiv rasta ćelija raka.
Za razliku od kafe koja podržava održavanje težine, matcha aktivno doprinosi mršavljenju. Redovna konzumacija povezuje se sa smanjenjem indeksa tjelesne mase, naročito ako se kombinuje sa zdravom ishranom i fizičkom aktivnošću.
Slično kao kafa, i matcha može imati pozitivan uticaj na funkciju jetre, iako je većina studija još uvijek zasnovana na istraživanjima na životinjama. Takođe, kao i zeleni čaj, povezuje se sa smanjenim rizikom od srčanih oboljenja. Pored toga, matcha sadrži kofein, ali i L-teanin, aminokiselinu koja umanjuje nagli udar kofeina i pruža osjećaj smirene budnosti, omogućavajući fokus bez nervoze i energetskih padova.
Međutim, kao i kafa, matcha ima i nedostataka. Naime, i matcha sadrži kofein – manje nego kafa, ali više nego obični zeleni čaj – što može povećati krvni pritisak.
Takođe, poput kafe, zeleni čaj je poznat po tome što može otežati apsorpciju gvožđa. Zbog toga, ako vam je dijagnostikovana anemija izazvana nedostatkom gvožđa, preporučuje se da izbjegavate pretjeranu konzumaciju matcha čaja. Dakle, umjerenost je ključna.
Zaključno razmatranje
Preporučeno
Kafa i matcha su, po svemu sudeći, ravnopravni rivali. Obje doprinose zdravlju srca, jetre i mozga, podižu energiju i pomažu kod tjelesne težine. Matcha je možda nijansu bolja po pitanju stabilnosti energije i jačih antioksidativnih svojstava, dok kafa ima izraženiji efekat na performanse i mentalnu oštrinu.