“Kamo śutra“ je nešto najbolje što se desilo Crnoj Gori u poslednje vrijeme, nažalost kao produkt niza loši događaja jer obično tako i bude. Kada su krenuli protesti povodom seksualnog uznemiravanja krajem 2024. godine, pitala sam se gdje su studenti jer je njihov glas nešto što treba da se čuje zbog snage, moći i prodornosti. Čekala sam da krenu i krenuše”, kazala je Adrović.
Ona ističe da ju je motivisalo da im pruži podršku to što su studenti mladi, zdravi i buntovni, te što zna da među njima ima kvalitetnih pojedinaca kojima vjeruje.“Pozivaju na odgovornost koja je neophodna kao preduslov da se osjećamo sigurno i bjezbjedno, a sve to povlači povjerenje u sistem, institucije i čelnike na tim pozicijama”, rekla je Adrović.
Odgovornost na prvom mjestu
Adrović veruje da ovi protesti mogu biti pokretač ozbiljnih reformi u Crnoj Gori.
“Od nečega mora da se krene. Mladost je krenula što implicira da im je stalo misle na sebe i one oko sebe”, istakla je naša sagovornica.
Ona podsjeća na važnost podrške mladima, bilo kroz prisustvo na protestima, bilo kroz djeljenje poruka na društvenim mrežama.
“Mladost je krenula da ostane da se bori iako negdje u podsvijesti svi vjeruju da će biti bolje preko jer su umorni od stanja u zemlji. Oni su krenuli, ali ne da bi pošli nego da bi unijeli neki novi talas promjena, isprtili neke nove puteve za njih i one poslije njih”, pojašnjava Adrović.
Odogovornost je, ističe ona, termin koji se konstantno prožima u svim političkim porama, presija u tom segmentu je tu da iznjedri rezultate koji građani očekuju i kojih su dostojni, a pri tom im je Ustavom zagarantovano.
Promjena kao jedina konstanta
Promjene su neminovne i ne treba ih doživljavati kao prijetnju, već kao priliku za napredak, smatra Adrović.
“Političke postavke su tu da bi bile u službi građana, samo građani i dalje nemaju svijest o tome. Promjena je jedina konstanta i ne treba da nas plaši, naprotiv to treba da „plaši“ postavke jer treba da svjedočimo promjena sve dok ne bude najbolje za nas građane”, kazala je aktivistkinja Adrović za portal Standard.
Kako dodaje, trenutna situacija pokazuje da političke strukture nisu spremne na promjene.
“Ono čemu svjedočimo ne govori o spremnosti, zato se i dešavaju protesti ne samo kod nas nego i u regionu što govori da su se iznjedrile neke nove mlade snage koje neće da ćute i trpe i koje će dok god bude potrebno zahtijevati i ukazivati”, navodi Adrović.
“Kamo śutra” je simbol nade
Ono što Elidu posebno inspiriše jeste iskrenost i snaga studentskih zahtjeva.
“To su student i samim tim njihova riječ u startu ima težinu jer su mladi, čisti i buntovni. Zahtjevi su koncizni i nema tu puno filozofije pozivaju na odgoovrnost, na demokratiju i Ustav. Pozivaju na mir i sklad. Pozivaju na hijerargiju, sigurnost i stabilnost. Zapravo, ako se malo bolje sagleda oni traže samo ono što nam pripada, a zapostavljeno je jer se bavimo temama koje nas separišu krenimo od nacionalizma. Mažu nam se oči dok se po Cetinju sliva krv od ubistava. Demokratija na kraju dođe kao mrtvo slovo na papiru, svi se na nju pozivaju, a niko je ne živi ”, kazala je Adrović.
Za Adrović, protesti ove grupe simbol su nade za bolju Crnu Goru.
Preporučeno
“Potrebno je da budemo uz njih jer su oni luča, iskra, tračak nade za bolje sjutra! Važno je zbog mladosti, starosti, budućih generacija, promjena, rasta i razvoja društva, svjesnosti i svijesti i snazi pojedinca koji želi dobro, snazi mase koja prepoznaje dobro i prati ga. Zato sam uz “Kamo śutra”, zaključuje Adrović.