“Rad sa mladim ljudima, u obrazovanju zahtijeva određeno iskustvo da biste mogli rukovoditi ustanovom. Imamo situaciju da su nam najvažnije institucije u školstvu u vd stanju. Dok ne sredite stanje u tim institucijama imaćete za posljedicu nesređeno stanje u školama”, dodaje ona.
Podsjeća da je početak nove školske godine obilježio štrajk prosvjetara, kao i zahtjev Sindikata prosvjete da se hitno pređe na promjene Opšteg zakona o vaspitanju i obrazovanju i da se radi na kriterijumima za zapošljavanje jer, kako navode, treba stati sa partijskim zapošljavanjem.
“Moj stav po tom pitanju je jasan jer smo svjedoci stagnaciji u društvu i u obrazovanju. Mora se raditi na tome. Promjena zakona je jedan od prvih koraka kojih treba da se dese za unapređenje položaja nastavnika”, ističe Bojanić-Lalović.
Potrebna je, smatra, neophodna svobuhvatna reforma jer se ne reaguje na zahtjeve nastavnika da se radi na izmjeni pravilnika, ali i na izmjeni zastarjelih pravilnika o ocjenjivanju.
“Imamo nesklad između onoga što se dešava u svijetu kada je obrazovanje u pitanju i onoga što se dešava kod nas, a mladi ljudi traže da krenemo naprijed. Treba raditi na provjeri kriterijuma za zapošljavanje”, dodaje ona.
Imali smo kaže, puno priče o nasilju u školama, a nemamo odgovor na taj problem i šta je preduzeto.
“Prethodnu školsku godinu završili smo čuvenim prepisivanjem na maturi, imali ste jednu apsurdnu situaciju da oni koji su htjeli da ukažu na probleme i moralne sunovrate, oni su okrivljeni, a negdje se prepisivanje predstavilo kao nešto što je zakonski dopustivo. Jedno stanje koje je posljedica sveopšteg stanja u društvu”, kaže ona.
Imamo situaciju, ističe Bojanić-Lalović, da Vlada nije formirana, da se ne zna ko će biti ministar, što dovodi do toga da je sve na čekanju u prosvjeti, kao što su pravilnici i zakoni o kojima govorimo.
“Program uvođanja zaštitara u školama trebao je da pruži značajnu podršku ustanovama u prevazilažanju svih izazova u borbi protiv nasilja. Vidimo da se i ovdje sistem nije pripremio iako je taj program rađen 2020.godine. Od 2020.godine čekamo na realizaciju programa koji je vrlo značajan kao podrška vaspitno obrazovnim ustanovama. To vam govori da sve vrlo sporo ide ili da ne kažem stoji. Očekujem da nakon realizacije ovih aktivnosti u tih 20 škola bude imamo izvještaje kako je ovaj program realizovan i da li je dao određene rezultate”, navodi Bojanić-Lalović.
Odluku Vlade koja je ovlastila ministra Aleksandra Damjanovića da sa srpskim kolegom Sinišom Malim potpiše ugovor o donaciji licence za softver za centralizovanu platformu za digitalizaciju faktura, ocjenjuje kao izdaju.
“Izdaja ima različite oblike, ja ovo vidim kao jedna oblik izdaje. Ako imamo mogućnost da kupimo softver kako informatičari tvrde. Mislim da je to manje i mnogo jeftinije nego što je to ovakav vid ovog problema. Na ovaj način mi ćemo dozvoliti uvid u platni promet Crne Gore državi Srbiji, a znamo da je interes jedne zemlje da sačuva svoj platni promet”, kaže ona.
Osvrnula se i na političku situaciju i sastanaka lideta PES-a Milojka Spajića i predsjednika Jakova Milatovića.
Preporučeno
“Vidjeli ste da je Spajić na početku rekao da će Vladu formirati bez koalicije Za budućnst Crne Gore i Ure, dok je Milatović izjavio da treba formirati Vladu sa pomenutim političkim subjektima, što je u neskladu sa njegovom težnjom da kao predsjednik stvori adekvatne uslove za ulazak Crne Gore u EU”, smatra Bojanić-Lalović.