“Bez unapređenja građanske odgovornosti i proaktivnog djelovanja gradske Uprave za inspekcijske poslove nemoguće je trajno riješiti problem čistoće u Glavnom gradu”, navode u saopštenju.
Gradsko preduzeće “Čistoća” dužno je, ističu, da se efikasno i uspješno nosi sa svim posljedicama neodgovornog, neadekvatnog i protivzakonitog odlaganja otpada pri čemu je nužno, veću pažnju posvetiti i uzrocima takvog ponašanja.


“Građanima treba pomoći da promijene ustaljene loše navike kada je riječ o odlaganju otpada. Kada renoviraju svoj stambeni prostor, nabavljaju novi namještaj, mijenjaju gume na svom vozilu, sređuju dvorišta… potrebno je da na vrijeme isplaniraju kako i gdje da ostave otpad. Nije samo do radnika gradske “Čistoće” da budu brzi i posvećeni u radu, već je i do građana da budu odgovorni sa odlaganjem tog otpada. Radnici “Čistoće” se ne mogu momentalno i u svakom trenutku pojaviti na lokaciji koja je onečišćena isključivo neodgovornim ponašanjem. Fotografije ukazuju kako pojedini građani – iako žive u neposrednoj blizini reciklažnog dvorišta u Bulevaru Mihaila Lalića – odlažu otpad”, navodi Građanska inicijativa “21. maj”.




Preporučeno
Građanska inicijativa “21. maj” zahtijeva od gradskih vlasti da uspostave trajne programe podsticanja higijene u Glavnom gradu, razviju u tom pogledu oblike saradnje sa medijskom zajednicom koja je ključan saveznik u formiranju dobrih novika i razvijanja odgovornog građanskog ponašanja i da organizuju proaktivan terenski rad nadležne inspekcije.